شانزده نکته در مورد مرض بواسیر
118 بازدید
موضوع: تبلیغ

مرهم ضد بواسير با صبر زرد

جهت تهيه اين مرهم ، 2 مثقال صبر زرد را با 2 مثقال عناب ، 2 مثقال انجير خشك و 2 مثقال مقل ازرق مخلوط كرده ، نرم ساييده ، با روغن كوهان شتر ذوب شده خمير نموده ، شياف بسازيد و هر شب يك شياف استعمال كنيد.

دوم :

اباذر مى گـويد طبق انجيرى براى پيامبر اكرم (ص ) هديه آوردند. آن حضرت به اصحاب خود فرمود: بخوريد. اگـر بـگـويم ميوه اى از بهشت نازل شده همين انجير است . زيرا انجير ميوه اى است كه هسته ندارد. بواسير را قطع مى كند و براى نقرس مفيد است .

سوم:

يكى از اصحاب مى گويد: از درد شكمى كه داشتيم نزد امام صادق (ع ) شكايت بردم . حضرت به من فرمود: برنج بگير و بشوى بعد آنها را در سايه خشك كن . وقتى كه خشك شد، آنها را نيم كوب كن و هر روز صبح به اندازه گودى كف دستت از آنها بخور.

برنج خوب غذايى است امعاء را گـشاد و بواسير را بر طرف مى كند و من به اهل غبطه مى خورم كه برنج مى خورند و آن سرد مى نوشند.

چهارم:

در استعمال خارجى ، پياز نيمه پخته ، تسكين دهنده سوختگيها و بواسير است .

پنجم:

سنجد از بواسير و بى اختيار آمدن ادرار جلوگيرى مى كند. سنجد ساقها را قوى و عامل بيمارى جذام را از بين مى برد.

ششم:

امام صادق (ع )

گردو و زنيان با يكديگر بواسير را مى سوزانند، باد را از بين مى برند، رنگ صورت را نيكو مى كنند، معده را نيرو مى دهند و كليه را گرم مى نمايند.

امام صادق (ع )

پـنجاه درصد از وزن گردو از مواد چربى تشكيل شده است و لذا ماده اى بسيار مغذى است ، و براى اشخاص مسلول يا مبتلا به مرض ‍ قند تجويز شده است . گردو ملين و كرم كش است .

هفتم:

هويج انسان را از قولنج و بواسير ايمن مى كند و قواى جنسى را افزايش مى دهد.

امام صادق (ع )

داود مى گويد، شنيدم امام موسى كاظم (ع ) فرمود: خوردن هويج كليه ها را گرم و قواى جنسى را تقويت مى كند. عرض كردم : فدايت شوم من كه دندان ندارم چطور هويج بخورم ؟ حضرت فرمود: دستور بده آن را براى تو بپزند و پخته آن را بخور.

هشتم:

هرگاه مخلوطى از يك تخم مرغ با مقدارى روغن بادام را كه به خوبى زده شده باشد بر روى بواسير متورم بگذارند موجب تسكين درد و رفع تورم آن خواهد شد.

نهم:

برگ چغندر

برگ چغندر نرم كننده و خنك كننده بوده و تا حدى داراى خاصيت ملين بودن است بنابراين مى توان آن را درمان يبوست نمود و علاوه و تحركات مجارى ادرار را از بين برده برگ چـغندر طحال را از التهاب بيرون مى آورد و در معالجه بيمارى هاى پوستى و بواسير مصرف آن را بسيار مفيد و موثر واقع مى گردد.

دهم:

در موارد بواسير مى توان از حمام جوشانده جعفرى فرنگى ، استفاده نمود، بدين طريق كه آنرا در لگن نسبتا بزرگى در آن بنشينند تا درد بواسير تسكين يافته و تورم آن را كاهش پيدا كند.

یازدهم:

كدو تنبل داروى بسيار مفيد براى مبتلايان به بواسير، سوءهاضمه ، ورم روده و بيمارى هاى قلبى - كليوى محسوب مى گـردد دكتر لكلرك آنرا براى اسهال خونى و بخصوص تب حصبه تجويز مى نمايد.

دوازدهم:

از لحاظ استعمال خارجى سيب زمينى خدمات گوناگونى انجم مى دهد. يكى از آنها استفاده به شكل ضماد است بدين طريق كه آن را رنده كرده مخلوط با روغن زيتون يا بدون آن به عنوان ضماد بر روى سوختـگـى ، بواسير، زگيلها متورم يا زخم بگذارند يا آن كه بصورت پـوره سيب زمينى ضماد گـرمى تهيه نموده بر روى كورك ، دمل ، تقرب بگذارند تا آنها را بپزاند.

سیزدهم:

درمان بواسير و ترك سرمازدگى با پياز

شسته و رنده كنيد . سـپس آنرا در 200 گرم چربى پرندگان يا پيه مرغ ريخته و بقدرى حرارت دهيد تا خوب پخته شود، از اين پماد روى بواسير و خراش هاى سطحى پوست بويژه ترك سرمازده بماليد و ببنديد . همچنين ماليدن آب پياز به تنهايى بر روى تركهاى دست و پا موجب بهبود آنها مى گردد.

چهاردهم:

دكتر لو كلر (Lecierc.H) آلوى خشك را غذايى مناسب و ملين ذكر كرده است و آن را براى مبتلايان به بواسير و يبوست توصيه مى كند. مصرف آلوى خشك برخلاف ساير ملينها موجب مى شود كه ضمن ايجاد لينت ، عمل دفع بدون آنكه ضررى داشته باشد، وضع منظمى پيدا كند.

 پانزدهم:

درمان بواسير با قره قاط

ير، 500 ميلى ليتر دم كرده يا جوشانده برگ و ميوه قره قاط را در حالى كه هنوز داغ است داخل ظرف بلورى ريخته و پـارچـه اى تميز و نرم را در آن خيس كنيد، سپس آن را فشرده تا مايع اضافى آن خارج شود، بعد پارچه كمپرس را روى ناحيه مقعد قرار دهيد. هنـگـامى كه كمـپـرس خشك شد، مجددا با استفاده از محلول داغ ، كمـپـرس را تكرار كنيد و اين عمل را تا بهبودى كامل ادامه دهيد .

منبع کتاب های طبی .26/5/94

[ دوشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۴ ] [ 18:8 ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظر بدهید ]