برای رهایی از غفلت در هنگام خواب
136 بازدید
موضوع: تبلیغ

برای رهایی از غفلت در هنگام خواب

براى اين كه انسان در هنگام خواب غافل از خداوند نباشد :

1-    با وضو خوابيدن،

خواب وضو را باطل مى‏كند و اما دليل وضو گرفتن قبل از خوابيدن، آن است كه انسان وقتى در بستر قرار مى‏گيرد تا خواب چشمان او را دريابد، در آن لحظات فراغ، خطورات ذهنى زيادى دارد. خداوند متعال كه رب‏العالمين است و براساس لطف و عنايت خاص خود مى‏خواهد از همه فرصت‏هاى ممكن در جهت پرورش روح انسان و تربيت او استفاده شود، براى او وظايفى را مقرر داشته است كه البته به جهت تسهيل بر بندگان آن را الزامى و واجب قرار نداده است. از جمله اين برنامه‏ها، آن طور كه از آموزه‏هاى اسلامى آشكار مى‏شود، وضو گرفتن قبل از خواب و ذكر تسبيحات حضرت فاطمه زهرا (س) و آيه‏الكرسى و ديگر اذكار مى‏باشد و واضح است كسى كه با طهارت روحى در بستر بخوابد الهامات روحى او (چنان كه در علم روان‏شناسى نيز اثبات شده است) الهى و مثبت خواهد بود و چنان كه كسانى كه خناس باشند و يا در روز و يا قبل از استراحت كارهاى ناشايست انجام داده باشند، در خواب نيز خطورات شيطانى و يا زيانبار و آسيب‏زاى روحى خواهند داشت. لذا در روايات وارد شده است كه اگر كسى با طهارت (وضو) در بستر بخوابد به منزله آن كسى است كه از شب تا به صبح به عبادت مى‏پرداخته است. براى آگاهى بيشتر ر. ك: اسرارالصلاه، ميرزا جواد ملكى تبريزى

 2-      رو به قبله خوابيدن،

رو به قبله بودن در هر صورت خوب است، ولى خوابيدن به طرف قبله به خاطر اينكه روايت خاص داريم، شرعا مستحب است. به صورت كلى در برخى روايات روبه قبله بودن، ممدوح شمرده شده، در روايتى از امام صادق عليه السلام نقل شده ا ست كه حضرت مى فرمايد: «پيامبر اكثر اوقات رو به قبله مى نشست و در روايت ديگرى آمده است بهترين جاى نشستن جايى است كه رو به قبله باشد. (وسايل 109/ 12)

  3- دعاهايى كه هنگام خواب مستحب است خوانده شوند مثل خواندن اين دعا: اعيذ نفسى و ذريتى و اهل بيتى و مالى بكلمات الله التامات من كل شيطان و هامه و من كل عين . خواندن سه مرتبه سوره اخلاص يا خواندن آيه‏الكرسى يا خواندن تسبيحات حضرت زهرا(س) و قرائت آيه 11 سوره مجادله در اين زمينه توصيه شده است.

4- از همه مهم‏تر كنترل اعمال و افكار در طول روز زيرا تخيلات و مشغوليت‏هاى ذهن آدمى در طول روز تأثير مستقيم و فراوان بر روح هنگام خواب دارد، به طورى كه حتى بسيارى از خواب‏ها كه انسانها مى‏بينند ناشى از ذهنيت‏ها و فعاليت‏هاى طول روز آنها است. براى آگاهى بيشتر ر. ك: حاشيه مفاتيح‏الجنان، آداب خواب.