سبکبار شوید تا برسید(سبک زندگی)
131 بازدید
موضوع: تبلیغ

   امام علی(ع) فرموده اند :  

                                           «تَخَفَّفُوا تَلْحَقُوا»

                                                                      (سبکبار شوید تا برسید)

 تجملات   زندگی را سنگین و هزینه ها را بالا می برد  و نفس گیر خواهد بود  و زندگی ساده همان سبک بال بودن و با آرامش زندگی کردن است.

زندگی های تجملاتی انسان را به سمت گرفتن وام های آن چنانی و بدهی های متراکم می کشاند و ساده زیستن نشاط و آقایی و بی نیازی را به همراه دارد.

بسیاری از کسانی که از زندگیشان لذت نمی برند بدین جهت است که سبکبال و سبکبار نیستند.آنان اگر به این فراز از کلام مولایمان عمل کنند خواهند فهمید آن امام چه فرموده اند؟

 و متاسفانه برخی ها با همه ی خانواده ها چشم و هم چشمی دارند هر چند صباحی با کسی و خانواده ای .ثمره شوم چشم و هم چشمی سنگین کردن زندگی است .

جوانی به نامزدش گفت با تو ازدواج می کنم به شرط این که فقط با یک خانواده چشم و هم چشمی داشته باشی.بنابراین اگر نمی توانی بدون چشم و هم چشمی هم زندگی کنی فقط با یک خانواده چشم و هم چشمی داشته باش.

 سیّد رضی گوید:

          این خطبه را اگر با دیگر سخن‌های دنیا - جز خطبه خدا و پیامبر - بسنجند، بر همه فزونی کند و در عظمت پیشی گیرد و سرآمد شود، نگاه کنید. تا کنون سخنی کوتاه‏تر و پربارتر از این شنیده نشده است، چه ژرف کلمه ‏ای و چه ریشه‏ دار حکمتی ما در کتاب خصائص به ارزش والا و شرافت بنیاد آن اشاره کرده‏ ایم.