دیده به فضل و کرم اوست
86 بازدید
موضوع: تبلیغ

به نام خداوند جان و خرد
دیده  به فضل اوست
پانزده روز از ماه مبارک رمضان گذشت برخی ها همچنان با گرفتن روزه قهرند و بسیاری نیز با روزه اند آنان که با روزه و نمازند می دانند بیش از اعمالشان ، در پرتو لطف و فضل خداوند جواز ورود به بهشت را در یافت خواهند کرد .
قرآن کریم  می فرماید:  
وَ لَوْلاَ فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ لاَتَّبَعْتُم  الشَّيْطَنَ إِلا قَلِيلاً؛ اگر فضل و رحمت خداوند بر شما نبود، به جز اندكى ، پيروى از شيطان مى كرديد.
امام خمینی«ره» نیز در کتاب چهل حدیث می فرماید:
« بهترین کار ما نماز  است و در نماز می گوییم ایاک نعبد و ایاک نستعین و حال آن که هرگز به مفاد این آیات عمل نمی کنیم زیرا هم از غیر خدا کمک می جوییم و هم غیر خدا را پرستش می کنیم. از این رو او نیز فرموده اند از خداوند بخواهید با فضل و کرمش به اعمالتان نگاه کند نه با عدلش.»
يكي از بزرگان جمله‌ي زيبايي دارد، او فرمودند: اگر روز قيامت خدا به من بگويد: فلاني من مي‌خواهم به حساب تو برسم، من با قدم خودم به جهنم مي‌روم.
در جوشن كبير داريم: «يا من عذابه عدل» يعني خدا بخواهد عين اعمال ما رفتار كند، عدل الهي است. در دعاي عرفه هم داريم «و عدلُكَ مهلكي» خدايا عدالت تو ما را هلاك مي‌كند.
خداي مهربان فرمود: اگر من بخواهم حساب و كتاب بگذارم، چه گفتي، چه خوردي، چه نوشتي و چه كردي، همه هلاك مي‌شوند. ولي به فضل و كرم خودم با اينها رفتار مي‌كنم. «فَإِنَّهُ لَيْسَ عَبْدٌ أَنْصِبُهُ لِلْحِسَابِ إِلَّا هَلَكَ» اگر پاي حساب در كار بيايد همه هلاك مي‌شويم. واقعاً به خدا پناه ببريم. ممكن است يك لغزش همه چيز آدم را برهم بزند. يك سم در غذا همه غذا را مسموم مي‌كند.به فرموده ی حافظ
باغبان گر پنج روزي صحبت گل بايدش *** در جفاي خار هجران صبر بلبل بايدش
اي دل اندر بند زلفش از پريشاني منال *** مرغ زيرك چون به دام افتد، تحمل بايدش
تكيه برتقوا و دانش در طريقت كافري است *** راهرو گر صد هنر دارد، توكل بايدش
آری شخصی  در عالم خواب خویشتن را پشت در بهشت دید .فرشته ی نگهبان به او گفت برای ورود به بهشت صد امتیاز لازم داری .در دنیا چه کارهای امتیاز داری انجام داده ای؟
آن شخص گفت پنجاه سال با همسرم زندگی کردم .مهر و محبت نثارش کردم .به او خیانتی نکردم.
گفته شد این سه امتیاز
گفت اعتقادبه خدای یکتا داشتم و مشرک نبودم .
گفت این هم یک امتیاز.
گفت یتیم خانه ای درست کردم و به یتیم نوازی مشغول بودم .
گفت این هم دو امتیاز.
آن شخص گریه و زاری راه انداخت و گفت اگر به این شیوه امتیاز بدهی من هرگز نمی توانم صد امتیاز لازم را  تقدیمتان کنم .مگر این که از باب فضل و لطف خداوند وارد بهشت شوم .
آن فرشته ی الهی فرمود آری در پرتو فضل الهی می توان وارد بهشت شوید.
 الهی عاملنا بفضلک و لا تعاملنا بعدلک  خدايا به فضل و كرمت با ما رفتار كن. نه با عدلت.