امام مهدی (عج) میر مهر الهی
218 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت

به نام خداوندجان و خرد

امام مهدی(عج)،میرمهر الهی

آن روز که رسول الله(ص) طلوع کرد،عرب در بدترین آیین و بدترین جاها به سر مى بردند. در میانسنگلاخ ها و مارهاى كر اقامت داشتند. آب هاى لجن را مى آشامیدند و غذاهاى خشن(مانند آرد هسته خرما و سوسمار) مى خوردند و خون یكدیگر را مى ریختند ودختران رازنده به گور می کردند.حضرت پیامبر(ص) در ره نجات دختران و جامعه قدم بر میداشت اما جاهلان او را سنگ می زدند!مجنونش می خواندند و قرآنش را افسانه گذشتگان تبلیغ می کردند!

اکنون نیزکه بیش از هزارسال از غیبت امام زمان(عج) میگذرد ، بعضی ها امام مهدی(عج) را با چهره ای خشن و میر قهر و غضب می شناسند! درسابق توهم خشونت و خونریزی او به حدی اطمینان بخش دلها شده بود ، که برخی ها آرزومی کردند هرگز آن امام و قیام عدل گسترش را نبینند!

غافل از آن که امام زمان میر مهر است و نماینده خداوندرحمان و رحیم است چگونه می توان باور کرد رحمت خداوند بر غضبش سبقت گرفته باشد، امانماینده او غضب و خونریزیش بر مهر و هدایت افراد غلبه کرده باشد!

وقتی سیره امام زمان همان سیره رسول الله است و آنخاتم پیامبران مظهر مهر و محبت بوده است چگونه می توان گفت امام عصر(عج)میر قهر وغضب خواهد بود؟

در دعای آل یاسین، بر امام (ع) به عنوان رحمت بیکران پروردگار سلام داده می شود.السَّلامُ علیکَ اَیُّها الرَّحَمة الواسِعَه. در زیارت امام عصر(عج) نیز وجود امامبه بهار حیات آفرین و باران ثمربخش بهاری تشبیه شده است. السّلام عَلی ربیع الاَنامِ و نَضَرَةِ الّایامِ؛سلام بر بهار مردم و چشمروشنی روزگاران.

آن امام تجلی رحمت و اسعه خداوند است: اِنَّ رَحْمَه ربِّکُمْ وَسِعَتْ کُلُّ شی ءٍ و اَنَاتِلْکَ الرَّحْمَة همانا رحمت پرودگارتان بر هر چیزی وسعت دارد و من، همان رحمتپروردگارم.

امام مهدی(عج) چون امام حسین(ع) تجلی دلسوزی است .اوقبل از به کار بردن شمشیر، بارها دعوت به هدایت کرده است.مرحوم شاه آبادی ، استادعرفان امام خمینی ره فرموده اند امامحسین(ع) به حدی دلسوز و مهربان بودند که حتی می خواست از یزیدی شدن شمر جلوگیریکند.او به شمر فرمود: ای شمر آب بده تا در قیامت ازشفاعت جدم بهره مند گردی .شمرگفت یک قطره از آب را به همه شفاعت جدت نمی دهم! او آب خواست،شاید بدین بهانه ازجهنمی شدن شمر جلوگیری کند.

برسیه دل چه سود خواندن وعظ
نرود میخ آهنین در سنگ

بنابراین امام زمان(عج) نیز میرمهر است او نخست به آگاهسازی و هدایت مردم می پردازد و از همه ابزارهای لازم برایهدایت جامعه استفاده میکند و درنهایت فقط نژادپرستان و معاندان مملو از حق ستیزیرا به هلاکت می رساند.

به حسن و خلق ووفا کس به یار ما نرسد

تورا در اینسخن انکار کار ما نرسد

اگرچه حسنفروشان به جلوه آمده‌اند

کسیبه حسن وملاحت به یار ما نرسد

البته در طایفه ای از روایات آمده است :لیس شانه الا بالقتل یا الا بالسیف ؛ کاری جز شمشیریا کشتن ندارد.تعداد این نوع روایات نیز زیادند و هرگز نمی توان گفت همه ی آنها ازنظر سند حجیت ندارند.این احادیث مربوط به اول قیام و مربوط به حاکمان ظالم و طرفدارانآنهاست که با حضرت اعلام جنگ می کنند. و آن منجی موعود أَشِدَّاءُعَلَىالْكُفَّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُمْ خواهد بود.

بنابراین سیمای حکومت حضرت مهدی(عج) راآن گونه که هست ترسیم کنیم، نه این که فقط از خشم ،قتل و انتقام او گفته شود که درنتیجه مهر بی کران او از یاد برده شود.

از مصادیق جهل این است که برخی می گویند هر حکومتی قبلااز ظهور طاغوت است زیرا تا دنیا پر از ظلم نشود،منجی موعود نخواهد آمد!

غافل از این که تفسیر و سند این دسته از روایات، بررسیهای خاص خود را طلب میکند .علاوه بر این پر شدن دنیا از ظلم ،غیر از دنیایی پر ازظالم است.

از این نوع جهل ها این است که برخی خیال می کنند ولایت مطلقه فقیه یعنی این که حلال و حرام برای شخص ولی فقیه معنا ندارد! برای او هر حرامی  می تواند حلال و هرحلالی می تواند حرام باشد! غافل از این که به فرموده آیت اللهجوادی ولایت فقیه همان ولایت فقه است و شخص رهبری ،فراتر از دیگران به بایدها ونبایدهای شرع مقدس التزام عملی دارد.

امام خمینی ره در معنای ولایت مطلقه فقیه میفرماید:  یعنی این که هر آنچه برای پیامبر(ص) و ائمه(ع) از جهت ولایت و رهبری ثابت است،‌عین همان امور برای فقیه هم ثابت است ، مگر آن‌که دلیل خاصی داشته باشیم که فلان امر از اختصاصات معصوم است.

او فرموده اند: این توهم كه اختیارات حكومتی رسول اكرم(ص) بیشتر از حضرت امیر(ع) بود، یااختیارات حكومتی حضرت امیر(ع) بیش از فقیه است، باطل و غلط است. البته فضائل حضرترسولاكرم(ص) بیش از همه عالم است؛ و بعد از ایشان فضائل حضرت امیر(ع) از همهبیشتراست؛ لكن زیادی فضائل معنوی اختیارات حكومتی را افزایش نمی دهد. (صحیفه امام، ج۱۰، ص۳۵۳)

وسخن آخراین که:

استاد قرائتی فرمودند :  در حرم امام رضا(ع) بودمشخصی گفت چند سال است طلبه ای  گفتم از چهارده سالگی طلبه شده ام. گفت:امام علی(ع)وقتییارانش را می دید لذت می برد.آیا شما نیز به گونه ای هستید وقتی امام مهدی(عج)نگاهتانکند لذت ببرد؟ گفتم نه ؛من چنین توقعی ندارم.اما همین که از ما غمزده نشود کافیاست.این حرفرا زد و رفت ولی مرا منقلب کرد که آیا آن حضرت مرا دوست دارد؟

آیا ما نیزمنتظر واقعی هستیم ؟ اگر او ما واعمالمان راببیند چه خواهد فرمود؟ تا کی و کجا با انقلاب و نایب عام او هستیم؟

گفتم : که روی ماهت ، از من چرا نهاناست

گفتا: تو خود حجابی ، ورنه رخم عیان است

گفتم:كه از كه پرسم جانا نشان كویت؟
گفتا:نشان چه پرسی آن كوی بی‌نشان است!

میلاد منجی عالم مبارک باد