رهایی از غفلت در هنگام خواب
272 بازدید
تاریخ ارائه : 5/7/2015 10:12:00 AM
موضوع: تبلیغ

براى این که انسان در هنگام خواب غافل از خداوند نباشد :

1-    با وضو خوابیدن،

خواب وضو را باطل مى‏کند و اما دلیل وضو گرفتن قبل از خوابیدن، آن است که انسان وقتى در بستر قرار مى‏گیرد تا خواب چشمان او را دریابد، در آن لحظات فراغ، خطورات ذهنى زیادى دارد. خداوند متعال که رب‏العالمین است و براساس لطف و عنایت خاص خود مى‏خواهد از همه فرصت‏هاى ممکن در جهت پرورش روح انسان و تربیت او استفاده شود، براى او وظایفى را مقرر داشته است که البته به جهت تسهیل بر بندگان آن را الزامى و واجب قرار نداده است. از جمله این برنامه‏ها، آن طور که از آموزه‏هاى اسلامى آشکار مى‏شود، وضو گرفتن قبل از خواب و ذکر تسبیحات حضرت فاطمه زهرا (س) و آیه‏الکرسى و دیگر اذکار مى‏باشد و واضح است کسى که با طهارت روحى در بستر بخوابد الهامات روحى او (چنان که در علم روان‏شناسى نیز اثبات شده است) الهى و مثبت خواهد بود و چنان که کسانى که خناس باشند و یا در روز و یا قبل از استراحت کارهاى ناشایست انجام داده باشند، در خواب نیز خطورات شیطانى و یا زیانبار و آسیب‏زاى روحى خواهند داشت. لذا در روایات وارد شده است که اگر کسى با طهارت (وضو) در بستر بخوابد به منزله آن کسى است که از شب تا به صبح به عبادت مى‏پرداخته است. براى آگاهى بیشتر ر. ک: اسرارالصلاه، میرزا جواد ملکى تبریزى

 2-      رو به قبله خوابیدن،

رو به قبله بودن در هر صورت خوب است، ولى خوابیدن به طرف قبله به خاطر اینکه روایت خاص داریم، شرعا مستحب است. به صورت کلى در برخى روایات روبه قبله بودن، ممدوح شمرده شده، در روایتى از امام صادق علیه السلام نقل شده ا ست که حضرت مى فرماید: «پیامبر اکثر اوقات رو به قبله مى نشست و در روایت دیگرى آمده است بهترین جاى نشستن جایى است که رو به قبله باشد. (وسایل 109/ 12)

  3- دعاهایى که هنگام خواب مستحب است خوانده شوند مثل خواندن این دعا: اعیذ نفسى و ذریتى و اهل بیتى و مالى بکلمات الله التامات من کل شیطان و هامه و من کل عین . خواندن سه مرتبه سوره اخلاص یا خواندن آیه‏الکرسى یا خواندن تسبیحات حضرت زهرا(س) و قرائت آیه 11 سوره مجادله در این زمینه توصیه شده است.

4- از همه مهم‏تر کنترل اعمال و افکار در طول روز زیرا تخیلات و مشغولیت‏هاى ذهن آدمى در طول روز تأثیر مستقیم و فراوان بر روح هنگام خواب دارد، به طورى که حتى بسیارى از خواب‏ها که انسانها مى‏بینند ناشى از ذهنیت‏ها و فعالیت‏هاى طول روز آنها است. براى آگاهى بیشتر ر. ک: حاشیه مفاتیح‏الجنان، آداب خواب.