پنج نکته در مورد سگ و سگ داری و سگ بازی و...
454 بازدید
تاریخ ارائه : 4/22/2015 9:41:00 AM
موضوع: تبلیغ

به نام او

امروز که 1/2/94است به برخی ازسایت ها نظری کردم و بیش از همه سنگ قبرمجلل سگ یکی از بازیگران توجه و تعجبم را به خودش جلب کرد .علاوه بر این نکاتی دیگر از سگ داران را خواندم از جمله این که :

شخصی در پاسخ به این سوال که چرا برای همسرش سگ هدیه خریده است می‌گوید :

 برای تولد همسرم به دنبال هدیه‌ای می‌گشتم یکی از دوستان کتی را پیشنهاد کرد من هم که از علاقه همسرم به سگ ها خبر داشتم برایش آن را خریدم  و مبلغی نزدیک به یک میلیون تومان برای خرید کتی پرداخت کردم!

و دیگری می گوید:  «گرگی» فقط گوشت و فیله پخته می‌خورد و ماهانه بیش از یک میلیون و پانصد تومان برای این سگ هزینه می‌کند!

به همین مناسبت نکاتی در  مورد  سگ و سگ داری و سگ بازی  ذکر خواهم کرد:

نکته اول:

دین اسلام تمام سگ ها را نجس دانسته است و پاک نگاه داشتن منزل و لباس که درستی نماز، وابسته به آن است با نگهداری سگ دشوار خواهد بود( البته تأکید اسلام بر خودداری از نگهداری سگ در منزل ، منافاتی با برخورد مهربانانة انسانها با این حیوان به عنوان موجودی زنده و بخشی از طبیعت ندارد.)

نجس به چيزى مى‏گويند كه يا از لحاظ ظاهرى و مادّى آنچنان پليد، زيان بار و خطرساز است و يا از لحاظ باطنى و روحى داراى شقاوت، پليدى و خباثت مى‏باشد و يا اين كه در بردارنده‏ى هر دو بُعد ياد شده است. به حدّى كه حتى وجود يكى از ابعاد ياد شده، در لزوم اجتناب و پرهيز داشتن از آن‏ها كافى است.

خريد و فروش سگ حرام است.البته به فتواى مراجع معظم تقليد خريد و فروش و نگهدارى سگ شكارى- سگ گله و زراعت و سگ باغ و بستان و خانه و انواع سگهاى مطرح شده از حكم حرمت خريد و فروش استثناء شده است ولى نجاست آنها به قوت خود باقى است.

نکته دوم:

در اسلام نگهداری و انس گرفتن با سگ بدون اینکه مورد استفاده عقلایی قرار گیرد توصیه نشده بلکه مورد کراهت و مذمّت است. امام حسین (ع) در نامه اعتراض خود به معاویه در مورد ولایتعهدی یزید ، باده گساری و سگ بازی را از جمله صفات زشت اخلاقی او برشمرده اند.

و نیز فرموده اند «من هرگز با یزید بیعت نخواهم کرد، چون یزید مردی است فاسق که فسق خود را آشکار کرده، شراب می نوشد، سگ بازی و... می کند و ما خاندان رسول خداییم».

نکته سوم:

نگهداری سگ به خودی خود موجب رویگردان شدن خداوند و فرشتگان رحمت خداوندی از خانه ای است که در آن ، سگ نگهداری می شود. امام صادق (ع) می فرمایند : در خانه ای که در آن سگ نگهداری می شود، نماز گزارده نمی شود، زیرا فرشتگان داخل خانه ای که در آن سگ نگهداری شود نمی گردند، مگر اینکه سگ شکاری بوده و او را در قسمت جداگانه ای نگهداری نمایند که در این صورت ایرادی ندارد.

نکته چهارم:

وجودِ «تريشينوزيس»، براى بيمارى‏هاى انگلى، كرم‏ها و داشتن بستر مناسب براى انتقال ميكروب‏ها در بدن سگ و خوك به انسان همگى موجب اتّخاذ تدابير بهداشتى و محدوديّت‏هاى سنگين در مورد اين جانداران شده است.

سوال:

اگر محيطى فراهم آيد كه ما يقين كنيم ديگر اين ميكروب در وجود چند مورد محدود از سگ و خوك‏ها وجود نداشته يا به حدّاقل برسند، آيا باز هم حكم به نجاست آن‏ها ادامه خواهد داشت؟

جواب:

1 اين ادّعا شامل آن دسته از ميكروب‏هايى مى‏شود كه شناخته شده‏اند و نمى‏توان ادعا نمود كه گندزدايى كامل در مورد تمام ميكروب‏ها صورت گرفته است.

2  سلامتى فرد و اجتماع آن چنان اهميت دارد كه حتى وجود احتمال ضرر و لزوم دفع آن نيز قابل توجه است. يعنى با در نظر گرفتن تمام تلاش‏ها باز هم احتمال مى‏رود كه شايد بستر براى اجاد ضرر فراهم باشد، پس اجتناب ضرورى است.

4 ضررها فقط محدود به بهداشت ظاهرى نبوده و توجه به آسيب‏هاى روحى و معنوى نيز ضرورى است.نگاهدارى از سگ به نحوى كه فعلا در بعضى خانه ها مرسوم شده و از فرهنگ غرب و بيگانگان نشأت گرفته است جايز نيست و موجب نجس شدن خانه و هر چيزى كه با رطوبت با آن تماس پيدا كند مى شود.

نکته پنجم:

نصب سنگ قبر برای سگ چه فایده ای دارد و بر کدام اصل و قانون عقلایی است؟

درجامعه نیازمندان زیادی وجود دارد چرا این پول ها صرف نیازمندان جامعه نشود؟

وقتی خداوند متعال سگ را نجس اعلام کرده است و ظرفى را كه سگ ليسيده، يا از آن ظرف آب يا چيز روان ديگر خورده، بايد اول با خاك پاك، خاك مال كرد و بعد بنا بر احتياط واجب، دو مرتبه در كر يا جارى يا با آب قليل شست این همه سگ نوازی چه معنا دارد؟