رتبه‌ فساد اداری و اقتصادی ایران
820 بازدید
تاریخ ارائه : 12/24/2014 10:29:00 AM
موضوع: تبلیغ

بسم الله الرحمن الرحیم

رتبه‌ فساد اداری و اقتصادی ايران

28صفر بود و مجلس عزای خاتم رسولان(ص) الهی برگزار شد. خانم­ ها نیز باز جلوتر از آقایان مجلسی تدارک دیده  بودند. پدر آن کوه رنج که منزلش به تصرف خانم­ ها در آمده بود ، به خانه ­ی ما آمد. ساعاتی با هم بودیم و در لابه لای صرف وقت ،ازموضوعات متنوعی سخن گفتیم و به وضعیت سیاسی و فرهنگی و اقتصادی کشور اشاره ای داشتیم. آن مهمان محترم فرمودند فساد کشور را فرا گرفته است و ایران از نظر فساد اداری در رتبه ی 165 جهان است ! و سپس برای تایید آمار و رتبه فساد به فسادهای سه هزار میلیاردی و دوازده هزار میلیاردی و...اشاره کرد و گفت این­ها هم  بخشی از فسادهایی است که اعلام می­شود و خیلی از فسادها را اعلام نمی کنند.

صادقانه بگویم دلم کدر شد و حتی  توان شنیدن این رتبه از فساد برایم بسیار سنگین بود چه رسد به قبول آن ! بدون این که در رابطه­ ی آمار و ارقام فساد کشورمان مطالعه ­ای داشته باشم به او گفتم رتبه­ ی فساد کشور را چه کسی و سازمانی اعلام کرده است؟ نکند این هم از سنخ گزارش­ های حقوق بشری باشد؟ نکند این آمار فساد نیز مبتنی برسخنان ضد انقلاب و معاندان و منافقین باشد؟ مگر می­ شود از نظر فساد اداری جمهوری اسلامی ایران این همه فساد داشته باشد؟  

برادرجان! چندسالی است مسولین کشورمان آمار و ارقامی از تورم و رشد اقتصادی و...اعلام می­کنند و برخی دیگر این آمار و ارقام را صوری وحتی دروغ می پندارند با این حال چگونه می­ توان آماری که خارج نشینان اعلام می کنند را دربست باور کنیم؟!

مگر آن همه کشور چگونه اداره می شوند که این همه پاک دست تر هستند؟! نکند ما از لیبی که قذافی آن همه طلا و جواهرات را در افریقا دفن کرده بود فاسدتر شده­ایم؟!

عزیز برادرم از دشمن بیش از چنین آماری انتظار نمی­رود آنان نکات مثبت و قدرت و افتخارات ما را ذکر نمی­کنند و ضعف­ های ما را مضاعف و در بسیاری از موارد از کاهی کوهی می­سازند. چند روز قبل تلوزیون اعلام کرد ایران اسلامی چهارمین قدرت موشکی جهان است چرا به این نکات  قدرت را ذکر نمی­کنند؟

آن مهمان آماردار فرمودند:اتفاقا آمار فساد را سازمان­ هایی اعلام کرده­ اند که وقتی نکات قوت کشورمان را در آمارهایشان ذکر می­کنند همین صدا و سیما با آب و تاب فراوان به آن می پردازد و آن را از امتیازات کشور به حساب می­آورد.

گفتم روزی معاویه به عدی که پدر سه شهید بود رسید و گفت یا عدی بچه هایت کجا هستند؟

عدی جواب داد فرزندانم سعادت داشتند در رکاب امام علی(ع)شمشیر زدند و به شهادت رسیدند.

معاویه گفت علی حسن و حسین را پشت خط نگه داشت و فرزندان شما را به خط مقدم فرستاد در نتیجه حسنین ماندند و بچه های شما کشته شدند!

عدی  گفت افسوس امام علی(ع)در زیر خروارها خاک دفن باشد و من زنده باشم و نفس بکشم .تاریخ می­گوید قطرات اشک برگونه­های معاویه جاری شد و گفت دنیا عقیم است شخصی چون علی به خودش ببیند.

حال ای برادرم! معاویه وقتی آن همه درخشندگی را در امام ­علی(ع)دیده است چگونه می­تواند برای همیشه سکوت کند و حتی برای یک بار هم به عظمت امام اشاره نکند؟!

جمهوری اسلامی ایران با وجود همه­ ی مشکلاتی که دارد، درخشندگی­ های فراوانی نیز دارد و اگر روزی سازمانی به اصطلاح  بین المللی اعلام کرد ایران در مبارزه با تروریسم جدی است و یا در بعد توان نظامی قدرتمند و دارای فلان رتبه است و یا در بحث هسته ای بسیار توانا و چندمین کشورست و یا از حیث امنیت در منطقه ی خلیج فارس بالاترین امنیت ها را دارد نباید تعجب کرد و یا به صدا و سیما ایراد گرفت که چرا به آن آمارها استدلال می­کند؟

آن گرامی مهمان که استقامت بنده را تجربه کرد فرمود رایانه ­ات را روشن کن تا رتبه­ ی فساد کشور را نشانت بدهم . اما ثمره ی تحقیق :

دنياي اقتصاد-

«گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌الملل در مورد فساد اداری و اقتصادی در کشورهای مختلف در سال ٢٠١٣ که دیروز منتشر شده است نشان می‌‎‏‌دهد که در میان ١٧٧ کشور مورد بررسی، کشورهای دانمارک، نیوزيلند، فنلاند، سوئد، نروژ، سنگاپور، سوئیس، هلند، استرالیا و کانادا رده‌های یک تا ده سالم‌ترین کشورهای جهان را در اختیار گرفتند. دراين رتبه‌بندي، ايران با کسب 25 امتیاز، یکصد و چهل و چهارمین کشور از نظر فساد اقتصادی و اداری معرفی شده است» .http://www.donya-e-eqtesad.com/news/770522/

 و درسایت تابناک نیزآمده بود:

« سازمان شفافیت بین المللی در جدید ترین گزارش خود ،جایگاه ایران را از میان 180 کشور جهان در رده 146 قرار داده است »

http://www.tabnak.ir/fa/news/127524/

باید دید این آمارها براساس چه معیارهایی اعلام می­شود؟ مبادی این آمارها چیست؟

او رفت و من ماندم با آمار بالای رتبه فساد کشورم.روز بعد در فضای مجازی به دنبال آمار دقیق تری گشتم و اعلام موضع جناب پورمحمدی(در آن زمان رئيس سازمان بازرسي کل کشوربوده است) در آذرماه سال 88رسیدم که  با اعتراض شدید فرموده بودند: رتبه‌اي که سازمان بين‌المللي شفافيت به کشور ما داده ظالمانه، ناصحيح، جانبدارانه و کاملاً سياسي است و در خصوص این موضوع، مراتب اعتراض‌مان را به مقامات سازمان بين‌المللي شفافيت اعلام کرديم.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدي با بیان اينکه اطلاعات سازمان بین المللی شفافيت درباره نظام اداري ايران، متقن و کامل نیست خاطرنشان کرد: آنچه که سازمان بین المللی شفافيت در گزارش اخیر خود مطرح کرده رتبه واقعی جمهوری اسلامی ایران نیست و رتبه واقعي کشور ما در نظام سلامت اداري بسيار کمتر از آمار اعلام شده این سازمان است.

رئيس سازمان بازرسي کل کشور با بیان اینکه اطلاعات سازمان بین‌المللی شفافيت از نظام اداري ايران با استناد به روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها بود گفت: به مسئولان سازمان بین المللی شفافيت اعلام کردیم که اگر درباره نظام اداري جمهوری اسلامی ایران اطلاعات دقیق و صحیح مي‌خواهند از ما بگيرند . http://dadiran.ir

برخی از دولتی­ ها مثل جناب ترکان نیز فرموده ­اند:

«فساد هم اکنون خرخره کشور را گرفته است. هر کجا می روید از شما پول می خواهند. اگر زمانی این موضوع به صورت پنهانی انجام می گرفت اکنون اینطور نیست و خیلی راحت مذاکره می کنند و این امر برای کشور خیلی خطرناک است.من می شنوم اکنون در ادارات و سازمانهای متعدد همه گرفتن پول را جزء کار خود حساب می کنند و این امر تبدیل به یک موضوع علنی شده است. یعنی کار شما در این ادارات زمانی انجام می شود که پول بدهید.

امروز اگر کسی برای کاندیدای نمایندگی هزینه ای می کند این کار را نوعی بیزنس و کسب و کار حساب می کند. یعنی امروز هزینه می کند که بعدا از منافع آن برخوردار شود.وقتی آن کاندیدا رای آورد شخصی که هزینه کرده بود نزد این نماینده می آید و از این نماینده می خواهد که برایش کارهای خلاف قانون انجام دهد. بنابراین به نظر من نقطه آغاز فساد در کشور ما اینجاست.

کشورهای اروپایی قوانین متعددی برای جلوگیری و برخورد با فساد وضع کردند. یکی از این قوانین این است که اشخاص سیاسی اعم از شخص حقوقی سیاسی مانند احزاب، موسسات و سازمان ها و یا شخص حقیقی سیاسی باید ترازنامه مالی خود را به دادستان کل کشور بدهند.طبق همین قانون وقتی هلموت کهل (صدراعظم سابق آلمان که او را به عنوان قهرمان اتحاد دو آلمان می شناسند) 500 هزار مارک برای حزب خود از جایی کمک گرفته بود و این موضوع را به مقامات مربوطه اعلان نکرده بود به دادگاه کشاندند.» http://fararu.com

هرچند نمی دانم سخنان جناب ترکان تا چه اندازه صحیح است (امیدوارم سیاه نمایی نباشد)ولی به هر حال در این که پیدایش فساد آنهم با ارقام نجومی دل آزار همگان است و ضد انقلاب نیز از این موضوع نهایت سوءاستفاده را می‌کند تردیدی وجود ندارد.و نیز باید پذیرفت پیدایش فسادهای متنوع و متعدد،آنهم در جامعه ­ای که نیازمندان فراوانی دارد،باعث بی اعتمادی مردم جامعه خواهد شد. به همین دلیل اگر در پرونده فساد سه هزار میلیاردی امیرخسروی اعدام شد و حتی اگر خاوری و دهها خاوری و امیرخسروی دیگر هم اعدام شوند، وچند برابر سه هزار میلیارتومان هم به خزانه­ ی دولت برگردانده شود، لکه ه­ای که این فساد شوم به وجود آورده است از بین نمی رود(به خصوص برای کسانی که دنبال بهانه هستند) .وقتی دولت اعلام کرد کسانی که به یارانه نیاز ندارند از گرفتن یارانه انصراف بدهند برخی ها می گفتند ما انصراف بدهیم تا  دیگران سه میلیارد سه میلیارد ببرندش؟!

با توجه به آنچه گفته شد هرچند نباید ترفندها دشمنان را نادیده گرفت و درجه فساد کشور با آنچه که«سازمان شفافیت بین المللی»اعلام کرده است فاصله­ ها دارد ولی زبینده ­ی جمهوری اسلامی ایران نیست ،فساد اقتصادیش ،بالاتر از بسیاری از کشورها باشد.

عالی جنابان! لطفا دو سطر ذیل را فراموش نکنید:

رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به سران سه قوه فرمودند: «توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون سمینار، تصمیمات قاطع و عملی و بدون هرگونه ملاحظه ای بگیرند و اجرا کنند.»