هفت نکته در مورد حرام خواری
132 بازدید
تاریخ ارائه : 11/29/2014 11:42:00 AM
موضوع: تبلیغ

بسم الله الرحمن الرحیم

هفت نکته در مورد حرام خواری

بیش از دو دهه است در قمم، و رفت و آمد در بین قم وکوهدشت قانون زندگیم شده است. به حدی دلم برای مردم شهرم می­ سوزد که وجدانم اجازه نمی­ دهد حتی روغن ماشینم را در قم عوض کنم.از ته دل دوست دارم،اگر خیری حتی در حد سود تعویض روغنی دارم آن منفعت در جیب همشهریان کوهدشتیم آرام  و قرار بگیرد.

در مسیرکوهدشت و قم نیز وقتی چشمانم به کامیون­ های سرشار از کاه می­ افتد که به سمت قم در حرکتند،خدا را شکر می کنم که هرچند،از صنعت و پتروشیمی و...، بهره­ ای نداریم ، ولی از کشاورزی و کاه فروشیش بهره­ ها داریم. ای کاش پتروشیمی،سد معشوره و...به ثمر  می نشست ، تا کمتر دشنه ی فقر در تن رنجور مردم شهرم، فرو می رفت.  

 چند ماه قبل که به کوهدشت آمدم و طبق برنامه همیشگی،ماشینم را به یکی از تعویض روغن­ها بردم (و چون بارها در آن مغازه روغن ماشینم را عوض کرده بودم،)به عنوان یک مشتری پذیرایم شد و همان طور که در حال تعویض  روغن بود فرمود: سید گرفتار شده ­ام چه کنم؟

  گرفتار چی؟

 گفت اجازه بده واقعیت قضیه را برایت بگویم. شر ثروت های نامشروع مواد فروشان و دزدان،زندگی حلالم را تهدید می­ کند. برخی­ ها تا چندی پیش،چیزی نداشتند،اکنون ساختمان ها خریده ­اند و فلان نوع ماشین،ماشینشان شده است! از شما چه پنهان،از زمانی که خانمم ، رشد از کوخ نشینی تا کاخ نشینی آنها را مشاهده کرده است،به من می­گوید سود مغازه ­ات دردی را دوا نمی­کند و با این شغل به جایی نمی رسیم و با صراحت کامل می گوید تو هم  برو خلاف کن!

او گفت: به پیشنهاد خانمم جواب نه گفته­ ام . اما آیا در نهایت چه خواهد شد فقط خدا می­داند.

خویشتن را مخاطب قراردادم، این جوان شغل دارد و به فرموده­ ی خودش هزینه ی زندگیش تامین می­ شود ولی چون خانمش زندگی دزدان و خلافکاران اطرافش،را می­ بیند و از کوخ به کاخ می ­رسند، زندگی حلالش به خطر افتاده است.چه می­ گذرد بردل آن همه بی­ کار شهرم،که زندگیشان هزینه ها دارد و از بی کاری در رنجند. ازطرفی هر روز  مانور خلافکاران با ماشین­های رنگارنگ و آنچنانی را می بینند و هر بار  دیدن، دهها وسوسه را به همراه دارد.

روزی به آرایشگاه رفتم و مجله ­ای را برادشتم .از جوانی دربند مصاحبه­ ای نوشته بود .آن جوان ­گفته بود شغلم بستن داربست­ های فلزی بود ،روزی پنجاه هزارتومان مزد می­ گرفتم ، یکی از دوستانم که در خلافکاری صاحب سبک بود گفت با روزی پنجاه هزارتومان به کجا می­رسی؟ با خودم بیا .رانندگی موتور برای تو و کیف قاپی برای من و در آمد هم نصف!

از پیشنهادش استقبال کردم ، و جند مورد عملیات را با موفقیت پشت سر گذاشتیم ، در یکی از عملیات ­ها ،گرفتار نیروهای انتظامی شدیم و مال باختگان آمدند و طلب اموالشان کردند و دادگاه هم به پرداخت مبلغی از باب جریمه محکوممان کرد.برای پرداخت جریمه مال ومنالی نداشتم .سند گذاشتیم و به منزل بازگشتیم . بعد از آزادی دوباره برای پرداخت جریمه دست به سرقت زدیم و باز سر از زندان در آوردیم.

تا توانی می گریز از یار بد

یار بد بدتر بود از مار بد

مار بد تنها تورا بر جان زند

یار بد بر جان و بر ایمان زند

به نظر می­ رسد مبارزه ­ی هوشمندانه­ ی دستگاههای حکومتی با خلاف محوران،بیش از پیش ضروری است.حضرت موسی (ع) برای مهار کردن اندیشه شرک در میان مردم، دست به تغییر موقعیت زد.سامری را از امّت اخراج کرد و آثار ضلالت بار او را از متن جامعه زدود و بدین گونه فتنه را از ریشه سوزاند. و اکنون باید فکر کرد و دقت نمود که بهترین راه مبارزه با خلافکاران چیست؟

علاوه براین فرهنگ سازی نیز باید سرعت بیشتری به خود بگیرد زیرا احیای نفوس و روح انسان ها جز در سایه آگاهی با علوم و حقایق اصیل امکان پذیر نیست؛ امام علی (ع) می فرمایند: دانش، زنده کننده روح آدمی است.بنابراین  در این باره نکاتی تقدیمتان می کنم:

1-چند روز قبل در شهر قم کنفرانس بین المللی،مبارزه با جریان­های تکفیری،برگزار شد.حضرت استاد آیت­ الله مکارم شیرازی که برگزار کننده آن بود فرمودند : جریان­ها تکفیری،فقط از طریق رایزنی­ های سیاسی وجنگ در جبهه­ ها نابود  نخواهند شد ، بلکه باید از نظر فکری و اعتقادی نیز با آنها  مبارزه کرد.این گروههای تکفیری بر این باورند اگر خویشتن را در میان مردم منفجر کنند و یا سر دیگران را ببرند به بهشت خواهند رفت .آنان کمربند مواد منفجره را منفجر می کنند تا بعد از انفجار خود را در دامن رسول­ الله(ص) ببینند و ما باید با دلیل و استدلال به آنها بفهمانیم که بعد از انفجار در دامن شیطان قرار خواهند گرفت.

در مورد دزدی و دیگر خلافکاران نیز باید در جهات متعددی و در جبهه­ های متنوعی کار کرد و جنگید تا جامعه اصلاح شود و به درجاتی بالاتر از امنیت و حلال خوری صعود کند.

یکی از جهت­ های که نیاز به برنامه­ ریزی و فعالیت بیشتری دارد ، مبارزه با حرام خوارن  کلانی است که گاه در قالب فساد سه هزار میلیاردی نمود پیدا می­ کند. درجه­ ی شفافیت این نوع پرونده­ ها و قاطعیت برخورد با آنها هرچه بالاتر رود ، اعتماد توده­ ی مردم به نظام،نیز بیشتر خواهد شد. 

  از طرفی نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی نیز بیش از این،قاطعیت و نظارت خویش را، در همه­ ی استان­ها و شهرستان­ها به حرام خوران،نشان دهند.تا آنان که در دو راهی انتخاب راه حلال یا حرام قرار گرفته ­اند،هرگز  به سمت حرام نروند.و حرام خواران،نیز احساس نا امنی کنند.تردیدی نیست،حرام خواران هر چه بیشتراحساس ناامنی کنند،امنیت و دلخوشی توده ­های زحمت کش و زجر کشیده ی جامعه را به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر این با سرمایه گذاری بخش­ های خصوصی در شهرستان کوهدشت ،گره­ های بسیاری از مشکلات شهر باز خواهد شد،ازاینرو تشویق به سرمایه گذاری امری عقلانی و حیاتی است.

به یقین تکلیف بنده­ ی طلبه، تبیین اعتقادات ،راهکارهای برون رفت از حرام خواری و  ذکر کردن عوارض شوم حرام خوری و یادآوری آیات و روایتی است که در این باره وارد شده است، ولی مسولین نیز باید جوابگوی توده ی مردم باشند که کوهدشت، با آن همه سابقه­ ی درخشانی که در هشت سال دفاع مقدس، داشته است چرا باید ابر شهر بی­کاران محسوب شود؟ چرا باید در تب داشتن،سد،کارخانه و پتروشیمی بسوزد؟! و این همه جوان تحصیل کرده­ ی بی­کار داشته باشد؟

2-زندگی پاک و زندگی ادراری

در زندگی طیب و طاهر، در آمدها از راه شرعی به دست می­آید و حلال خوری، پاسداری از آبرو و داشتن رضایت الهی،حرف اول و اخر را می زند،کارهای خیر در زندگی طیب مورد قبول خداوند و دارای برکت است به یقین مال کم حلال در پرتو آسایش و امنیت و داشتن آبرو به مراتب ارزشمندتر از میلیون ­ها حرامی است که با آبروریزی و نا امنی همراه خواهد بود..

اما نوع دیگر از زندگی،زندگی ادراری است که در این نوع زندگی،اموال آن جمع آوری شده از ویژه خواری، پارتی بازی،کم کاری،حق کشی،باندبازی،دزدی،موادفروشی،رشوه خواری، و ظلم کردن به دیگران،می­باشد.

در زندگی­ های حرام،استرس و اضطراب،به وفور دیده می­ شود،و از آسایش و آرامش کم ترین اثری دیده می شود.

خداوند دانا در مورد زندگی­ های حرام می­ فرماید: از اموال حرام نمی­ توان صدقه داد، و سپس مثال می­ زند همانطور که با ادرار نمی­ توان طهارت گرفت از اموال حرام هم نمی­ توان صدقه داد.

بنابراین یک لیتر شیر طیب و طاهر­،هرگز قابل مقایسه،با دهها لیتر شیر نجس و غیربهداشتی نیست.پیکانی خریداری شده از زندگی حلال، کهکشانی از رضایت و برکت الهی را به همراه دارد.

رسول­ خدا(ص) فرمود ند: کسى که از غیر حلال کسب مال کند، آن مال، توشه­ ی او به سوى جهنّم است.او می فرماید: در روز قيامت اقوامي با داشتن حسناتِ بسيار، به اندازة كوه‌هاي مكّه، می ‏آیند و امر می‏شود که به آتش افکنده شوند. و این سزای بی مبالاتی در امور حلال و حرام است.

 این حرام خواران،گاه ّبه خیابان­های شهر می­ آیند و با ماشین­ های آنچنانی ،خریداری شده از مال حرام، خودی نشان می­ دهند .هرچند بسیاری از مردم آنان را،انسان­ هایی سبک سر و بی آبرو و با مارک حرام خوری و کلک و حقه بازی می­ شناسند،ولی برخی دیگر تحت تاثیر قرار می ­کیرند و به سمت خلاف کشانده می­ شوند. 

با این که با مال حرام نمی توان کارهای خیر انجام داد، گاه دیده می­ شود،آنان که زندگیی سرشار از حرام دارند،زیارت امام حسین«(ع) می­ روند،در محرم­ ها مجلس روضه می­ گیرند و در برخی موارد،مکه می ­روند.غافل از آن که در مکتب اسلام، اعمال روییده از مال حرام قبول نخواهند شد.

به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
که تو در برون چه کردی؟ که درون خانه آیی

خداي تعالي مي فرمايد:عبادت کسي که حرام خواري  مي کند مانند ساختماني است که بر روي شنزاري روان بنا شده باشد. او فرموده است : هر کس توجهي نکند که از چه راهي درهم و دينار به دست مي آورد من هم توجهي نمي کنم که از چه دري او را داخل آتش کنم.

3- آثار لقمه حرام   :

حرام خوری در  دزدی ، مواد فروشی ،مال یتیم خوردن ،کم فروشی و ربا و رشوه خواری خلاصه نمی­ شود بلکه هر گونه  کسب درآمد از راه‌های غیرشرعی حرام است . 

از منظر خداوند نیز هر کس غذاي حلال بخورد، خداوند قلب او را تا چهل روز نوراني مي گرداند. از آیات و روایات استفاده می‌شود که اگر بخواهیم فرزندان سالم، متدیّن، خوش‌خلق و ... داشته باشیم، ابتدا باید منبع اقتصادی نیازهای زندگی، حلال باشد و از لقمه‌ حرام پرهیز شود تا تعلیم و تربیت اثر گذار باشد. امام حسین (ع) مردم کوفه را که در روز عاشورا بسیار نصیحت کردند که لشکر کوفه ساکت باشید تا شما را راهنمایی کنم، آن ها ساکت نمی شدند ، امام حسین (ع) فرمودند دلیل گوش ندادن شما به حرف من این است که شکم های شما از مال حرام پر شده است.

علم و حكمت زايد از لقمه حلال            عشق و رقت آيد از لقمه حلال

چون ز لقمه تو حسد بيني و دام            جهل و غفلت زايد آن‏را دان حرام

لقمه تخم است و بَرَش انديشه‌ها            لقمه بحر و گوهرش انديشه‌ها

مرحوم کربلايي کاظم فراهاني بدون اينکه سواد داشته باشد، تمام سي جزء قرآن را ، يک باره حفظ شده بود.گاهي بعد از خوردن غذا با داخل کردن انگشت در حلق خود سعي مي کرد غذاها را از شکم خارج کند.از او مي پرسيدند چرا اين کار را مي کني؟! مي گفت: غذايي که خوردم حلال نبوده، نور قلبم کم شده، ديگر نمي بينم.

مرحوم ملا احمد نراقي فرموده ­اند: مال حرام از بزرگترين عوامل هلاكت انسان و مهم‌ترين موانع رسيدن به سعادت است و بيش‌تر هلاک شدگان ، هلاک شده  مال حرام هستند ، و اكثر مردمي كه از فيوضات و سعادات محروم مانده‌اند، به واسطه حرام بوده است. امام صادق(ع) فرموده ­اند: پیامد کسب حرام، حتی در اولاد انسان آشکار می شود. علاوه براین در روایات هم ،آثار شومی برای حرام خوری ذکر شده است از جمله :

کم ارزش شدن نماز

محروميت از دوستي امام علي(ع)

سنگدلي و قساوت قلب

مشمول لعنت فرشتگان

مردودی عبادات

نابودي اعمال صالح

محروم از شفاعت

بي‌بركتي مال حرام

و...

4- امام سجاد(ع) در دعاهایش فرموده ­اند خدایا اگر بناست نقصی در دنیا یا آخرتم قرار دهید،همه ­ی آن نقص را دنیا یم قرار بده ولی یزید جام شراب را دست می گرفت و می گفت ای مردم این شراب است و به من می گویند شراب نخور تا به بهشت بروی. بهشت کجاست؟ می گویند اگر شراب بخوری به جهنم خواهی رفت. به من بگویید جهنم کجاست؟ سپس شراب را می خورد و می گفت من این شراب نقد را با آن بهشت و جهنم نسیه عوض نمی کنم!

به نظر می رسد، افرادی که با حرام خواری رفیق شده اند در اصل بهشت و جهنم را نسیه می پندارند، و حرفشان این است ، مال و ثروت را هرچند هم از راه خلاف به دست آمده باشد ،با آن بهشت نسیه عوض نمی کنم.

و  گویند ، منزلی مورد دستبرد سارقان قرار گرفت، هرکسی به سمتی رفت تا شاید دزد را بگیرد. صاحب منزل مستقیم به قبرستان شهر رفت و گفت دزد را گرفتم. گفتند کجاست؟ فرمود هرکجا رفته باشد ، سرانجام در دل همین خاک دفن خواهد شد و باید جوابگوی عملکردش باشد.

5- آبرو داشتن به حدی مهم است که  وقتی حضرت مریم(س) بدون این که ازدواج کند ،به فرزندی چون حضرت عیسی(ع) ،حامله شد ، قضیه حامله شدن او نقل نبات مجالس شد و گاه به او می­ گفتند شما که خانواده ی خوبی بودید ، با این حال (بدون ازدواج)چگونه  و چرا حامله شده ای؟!

این نیش و کنایه ها چنان برای حضرت مریم(س) گران تمام شد که فرمود«کاش قبلا مرده بودم و فراموش شده بودم و این روزگار را به خود نمی دیدم.

آن برترین بانوی عصر خویش با این که می دانست پاک است و حامله شدنش، فقط امتحانی الهی و تقدیر خداوند سبحان است ، و در قیامت اجر مضاعف خواهد داشت، با این حال این همه ،نگران و نارحت سخن دیگران می شود ،که چرا تا این حد به آبرویم حمله می شود؟

از منظر دین اسلام ، کسی که در دید عموم ،خلافکار و حرام خواری  بیش دیده نمی شود و آبروی خویش را حقیقتا در ره خلاف از دست داده ، و نارضایتی خداوند را ،کسب کرده است ،اگر در مقابل این آبروی برباد رفته ، فلان ماشین یا ساختمان­ های آنچنانی هم داشته باشد ،غارت شده ای بیش نیست.البته برخی ها از این که حرام می خورند و سالهاست بر خلافکاری هایشان اصرار دارند ، و باعث انحراف برخی دیگر از افراد سست عنصر جامعه شده اند ،هر چند از حرام خواری ابایی ندارند ،ولی وقتی  به آنها حرام خوار  گفته می شود بسیار ناراحت می شوند. و یک بار نه بلکه بارها گله می کنند که فلانی تا کی ، از حرام خواری سخن خواهد گفت؟!

یا للعجب برخی از این حرام خواران ، بارها و در مجالس متعدد با تمجید و افتخار چگونگی خلاف کردنشان را بدون کمترین سانسور بیان می­ کنند ، و گاه حلال خوار ان را به نداشتن جرات و زرنگی و...متهم می کنند، با این وصف اگر طلبه ای سخنرانی  کند و بگوید :ای حرام خواران ، مال حرام ،عذاب جهنم را به دنبال خواهد داشت،و هرچه هم داشته باشید ،هرگز به یک درصد از ثروت  قارون نخواهید رسید، محزون وغمگین می شوند که چرا فلانی ، در فلان مجلس ،از حرام خواران انتقاد کرده است؟!

6-با لقمه­ ی حرام نمی­توان جنگید

سفره وسط سنگر پهن بود و قابلمه ها و بشقاب ها پر. مهمان نمی خواهید؟ حاج حسین خرازی بود، با چشمانی برّاق و لبانی خندان. این همه غذا! منتظر کس دیگری هستید؟

 نه حاجی، دوازده نفریم؛ امّا گفتیم 21 نفر و غذا گرفتیم.پیشانی اش پر خط و صورتش برافروخته شد.فریاد زد: برپا! همه بیرون.

 زمین پر سنگریزه، آفتاب داغ، دوازده نفر سینه خیز، بعد کلاغ پر.از پا که افتادند، گفت: آزاد! خیلی سبک شدید،ها؟ آن همه گوشت و دنبه حرام،عرق شد و ریخت پایین. با لقمه حرام نمی شود جنگید.

آری با لقمه ­ی حرام نه می­توان بادشمن بیرونی جنگید و نه با دشمن­های درونی .

7- جواب به یک پرسش

برخى از بستگان و خويشاوندان ما به طور كلى به نماز و روزه و ساير واجبات توجهى ندارند و اموالشان نيز حرام و يا مشكوك است و هيچ گونه نصيحت و موعظه‏اى در آنها اثر نمى‏كند آيا معاشرت با آنان جايز است؟

همه مراجع: معاشرت با آنان اشكال ندارد به ويژه اگر باعث هدايت آنان بشود و تا هنگامى كه يقين نداريد غذاى مورد استفاده، از مال حرام است، تصرف در آن جايز است. امام، استفتاءات، ج 1، امر به معروف، س 3 فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 931 خامنه‏اى، اجوبه الاستفتاءات، س 1057 و 1068 مكارم، استفتاءات، ج 1، س 1156 تبريزى، استفتاءات، س 2191 و دفتر: وحيد، بهجت، سيستانى، صافى و نورى.