پنج نکته به مناسبت شهادت امام باقر(علیه السلام)
474 بازدید
تاریخ ارائه : 10/2/2014 8:25:00 AM
موضوع: امامت و مهدویت

 پنج نکته به مناسبت شهادت امام باقر(علیه السلام)

 7 ذی الحجه مصادف است  با شهادت پنجمین گل باغ نبوی،شهادت غریبانه ی امام مسموم باقر مظلوم(ع)بر شما تسلیت باد.بدین مناسبت پنج نکته تقدیمتان می گردد:

نکته یکم

نام: محمد (علیه السلام)، لقب: باقرالعلوم. کنیه: ابوجعفر

نام پدر: سجاد (علیه السلام)

نام مادر: فاطمه بنت امام حسن (علیه السلام)

تاریخ ولادت: 3 صفر سال 57 هجری  در مدینه طیبه

تاریخ شهادت: پنج شنبه  7 ذی الحجه 114 هجری

محل دفن: قبرستان بقیع

نکته دوم

فاطمه بنت الحسن، همسر حضرت امام سجاد و مادر امام محمد باقر (ع) است. اين فاطمه معروف به ام عبدالله است. بنابراين، فاطمه دختر امام حسن، همسر امام زين العابدين، مادر امام محمد باقر و عروس امام حسين (ع) است.

در منتهى الآمال در اين موارد، به ذكر فاطمه بنت الحسن پرداخته است‏ (ج 1، انتشارات هجرت، ص 452، فصل ششم در ذكر اولاد امام حسن (ع)، ص457 همين فصل- نيز جلد دوم، ص 100 در ذكر اولاد و احفاد امام سجاد، فصل هفتم و ص 173 در بيان ولادت امام محمد باقر(ع)

نکته سوم

اين كه آيا امام محمد باقر (ع) در كربلا حضور داشته اند بايد گفت: حضرت امام محمد باقر (ع) در سال 57 هجرى قمرى به دنيا آمدند و در سال 114 هجرى قمرى به شهادت رسيدند، (اصول كافى، ج، 1 چاپ آخوندى، ص، 469 باب مولد ابى جعفر محمد بن على بن الحسين (ع) و جامع الرواه، ج، 2 ص، 464 چاپ اول، غائه ثالثه). بر اين اساس ايشان در كربلا چهار سال داشتند، (منتهى الامال، ج، 2 ص، 173 انتشارات هجرت) در برخى كتب نيز آمده است كه حضرت امام باقر در كربلا 15 سال داشتند كه صحيح نيست.

نکته چهارم:

  درباره شهادت امام محمدباقر علیه‌السلام   آن چه مسلم است اين است که آن امام با طرح مرموز و مخفيانه هشام بن عبدالملک، مسموم شده و به شهادت رسيد، ولي عامل و چگونگي آن به روشني مشخص نيست.

گفته شده ابراهیم بن ولید بن عبدالملک بن مروان، امام باقر ـ علیه‌السلام ـ را به زهر، شهید کرده است. شیخ عباس قمی، منتهی الامال، قم، نشر هجرت، 1375ش، ج2.   محمد بن علی، مناقب آل ابی طالب، قم، انتشارات علامه، ج4 . مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، نشر وفاء، ج46.

بعضی شهادت امام باقر ـ علیه‌السلام ـ را به دست بنی امیه نقل کرده‌اند که امام را مسموم نموده‌اند همانطور که پدر بزرگوارشان امام سجاد (علیه السلام)را مسموم نموده‌اند. مؤمن شبلنجی، حسین، نور الابصار فی مناقب آل النبی المختار، قم، نشر ذوی القربی، چاپ اول، 1384، ج2

كلينى در كافى به سند خود از امام صادق(علیه السلام) روايت كرده است كه فرمود: پدرم روزى در ايام بيماريش به من گفت: پسرم گروهى از قريشيان ساكن مدينه را بدينجا فراخوان تا آنها را گواه بگيرم. من نيز چنين كردم. پس امام در حضور آنان به من فرمود: اى جعفر هنگامى كه من دنيا را وداع گفتم مرا بشوى و كفن كن و قبرم را چهار انگشت بالاتر از زمين قرار ده و بر آن آب بپاش. چون گواهان رفتند به پدرم عرض كردم: اگر مرا (در خلوت هم) به اين كارها امر مى كردى، انجام مى دادم. چرا درخواستى تا عده اى را به عنوان شاهد به نزدت بياورم؟ فرمود: پسرم مى خواستم با تو نزاع نكنند. (يعنى در امامت و خلافت از پس من با تو نزاع نكنند و بدانند كه تو وصى منى.

نکته پنجم

          حضرت باقر (علیه السلام)فرمود:

1-  چه بسیار مردی که با مرد دیگر ملاقات کند و به او به عنوان دعا می گوید : خداوند دشمنت را سرنگون کند ، در صورتی که او دشمنی جز خدا ندارد.

2- «وَاللّه ِ لَمَوْتُ عالِمٍ اَحَبُّ اِلی اِبْلیسَ مِنْ مَوْتِ سَبْعینَ عابِداً؛ به خدا سوگند! مرگ یک عالم در نزد شیطان، محبوب تر از مرگ هفتاد عابد است»

3-  خداوند دنیا را به دوست و دشمن خود می دهد ، اما دینش را فقط به دوست خود می بخشد

4- شيعيان، ميانه رو باشيد تا غالي(تندرونده و افراط كننده) به شما برگردد و تالي(عقب مانده) به شما برسد. مردي از انصار پرسيد: غاليان چه كساني هستند؟ حضرت فرمود: مردمي كه درباره ما چيزهايي مي گويند و اوصافي را به ما نسبت مي دهند كه خود درباره خويش نمي گوييم و نسبت نمي دهيم. آنان از ما نيستند و ما هم از ايشان نيستيم. سپس فرمود: ما به خدا نزديك نشويم، جز با اطاعت او. هر كه مطيع خدا باشد، ولايت ما براي او سودمند است. هر كه از فرمان خدا سرپيچيد، ولايت مرا براي او سودي ندارد. واي بر شما! فريب غاليان را نخوريد، واي بر شما! فريب نخوريد!..

امام صادق (علیه السلام) فرمود : هنگامی که پدرم از چیزی غمگین و ناراحت می شد ، امر می کرد زنان و کودکانش جمع شوند و سپس دعا می کرد و آنها آمین می گفتند.

امام صادق (علیه السلام)فرمود : ثروت پدرم از همه افراد خاندانش کمتر بود و خرجش از همه بیشتر و در هر روز جمعه یک دینار صدقه می داد و می فرمود : ثواب صدقه در روز جمعه بیشتر می شود زیرا روز جمعه بر سایر روزها برتری دارد.