درس هایی از ازدواج امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س)
476 بازدید
تاریخ ارائه : 9/27/2014 1:09:00 PM
موضوع: تاریخ و سیره

اول ذی الحجه سالروز

 پیوند مظهر احسان و جود با دردانه زیور عالم یاس آل محمد صلی الله علیه و آله مبارک باد

.چشمی ندیده در زمین در هر زمان مانندشان

خورشید و مه تبریک گو بر وصلت و پیوندشان

شادی زهرا و علی پیداست از لبخندشان

لبخندشان دارد نشان از خاطر خرسندشان

ماه مبارک رمضان گذشته در مسجد نبی اکرم (ص) شهرک شهید رجایی کوهدشت  به تبلیغ معارف دین مشغول بودم و نماز جماعت صبح نیز یکی از برنامه هایم بود .نماز صبح مشتری های خاص خودش داشت و روزی گفتم  ای دوستان مومن من ! مرحوم حضرت آیت الله اشتهاردی«ره» مدتی با استادم مرحوم مروجی «ره» هم حجره و همجوار بوده اند او نیز بسیار پاک و خالص و زاهد و  مروجیی برای قم بود همه او را دوست داشتند و در مدرسه ی فیضیه  هفته ای یک جلسه درس اخلاق داشتند.او فرمود برای رستگار شدن صرف گفتن راهگشا نیست اگر مرتب بگوییم اعوذبالله من الشیطان رجیم ولی در عمل غیبت و تهمت و... را اجرایی کنیم و در مسیر انحرافی شیطان قدم برداریم هرگز به پهندشت بهشت نخواهیم رسید .پس هم ذکر بگویید و هم حرکت کنید.

او مثال زد به شخصی  که در زمستانی سرد و برفی در بیابان باشد و ازدور گرگانی  کرسنه را ببیند . او و وقتی به اطرافش نگاه می کند ساختمانی را می بیند این شخص اگر به سمت ساختمان فرار کند در نهایت وارد آن می شود ونجات پیدا می کند  و اگر همان جا بایستد و فقط بگوید از ترس این گرگها به آن ساختمان پناه می برم و هیچ حرکتی نکند، طعمه ی گرگها می شود.

در این صبح نیز هرکسی پا شد و نماز صبحش را خواند صبح به خیر شده است و هرکس خوابید و نماز صبح ها را به خوابی فروخت صبحش را با شر شروع کرده است .چه شری بالاتر از  رعایت نکردن  دستور خداوند در اول صبح.

حال اول ذی الحجه است و سالروز ازدواجی میمون . آنهم ازدواج امام علی(ع) و کوثر رسول الله (ص) فاطمه زهرا(س) . امیدوارم آمدن چنین ایام و سالروزهایی برای جامعه ی اسلامی ما نیزخیر کثیر را به همراه داشته باشد. به یقین اگر به تبریکی صرف بسنده کنیم و در ره ازدواج فرزندان خویش اقدامی نکنیم ،جامعه همین است که هست دختران  وپسران 27-28-29و 30ساله .البته گرفتاری دوشیزگان بیش از پسران است زیرا شرم وحیای دختران و... مانع از آن است به مستقل بودن خود بیندیشند و یا حتی با صدایی رسا بگویند فلان خواستگارم را دوست دارم و ...از اینرو وقتی پدری  به دختر 28 ساله اش گفت دخترم صبر داشته باش  و به فلان خواستگارت( که باب میل دختر بود) نه بگو ،  حیا و شرم دختر مانع از آن شد بگوید پدر دلسوزم ما همدیگرا را دوست داریم و رضایتت را بیش از هرچیزی دوست دارم.

حتی بعد از ازدواج نیز گاهی دخالت‌های والدین می‌تواند آسیب زننده باشد، بسیار پیش می‌آید که اختلاف‌های زوج‌ها توسط خودشان یا به دلیل مسائل خودشان به‌وجود نیامده است بلکه به‌دلیل حرف‌های دیگران، سوءتفاهم‌های پیش‌آمده یا دخالت‌ها، اختلاف به‌وجود می‌آید.این روزها دیده ‌می‌شود که خانواده‌ها به‌دلیل رعایت نکردن بعضی از مسائل، روی زندگی زوج تاثیر منفی می‌گذارند.

 روزی جوانی که تازه ازدواج کرده بود گفت یاسیدی مادری پیر دارم صبح زود بیدا ر می شود و خوابش نمی برد بر بالینمان حاضر می شود و سر و صدا راه می اندازد و اسباب وسایل را به هم می کوبد و خانمم از این حرکات ناراحت است .شما در این مسجد که هستید از حرام بودن  این مزاحمت ها هم سخن بگویید.

چه بگویم نسبت به برخی از پدر ومادرها که صدای پای مرگشان به گوش می رسد و جوانی خویش را دهها سال قبل سپری کرده اند با این حال به فرزندانشان می گویند تحصیلات و مدرک مهمتر از ازدواج است و نمی گذارند به آغوش ازدواج بروند؟

استاد قرائتی فرمودند:

نامه ای دارم از یک دختر فوق لیسانس که نوشته: من در زمان پیش دانشگاهی و سال اول و دوم دانشگاه، خواستگارهای خوبی داشتم. پدر و مادرم دائم گفتند: باشد لیسانست را بگیری،لیسانسم را گرفتم گفتند: برو فوق لیسانست را هم بگیر. الان فوق لیسانس گرفته ام و دیگر خواستگار نمیآید. خدا پدر و مادرم را لعنت کند. چند بار من این را در تلویزیون بگویم. ازدواج ضرورت است. سومین نیاز بشر همسر است.

و برخی از جوانان نوشتند پدر و مادر من حتی اجازه نمی دهند طرف مقابل تماس بگیرد و برای خواستگاری بیاید! در این حد ترس از دست دادن من را دارند!

گفتنی است معمولا چه قبل از ازدواج چه بعد از ازدواج حضور والدین و همیاری و کمک‌شان  مفید و موثر است  و ما این امر را کتمان نمی‌کنیم و چه بسا ابتدای زندگی زناشویی هم کمک‌های ‌مالی آن‌ها و هم راهنمایی‌های‌شان و هم دلگرمی آن‌ها کمک فراوانی به زوج‌ها کند.
برترین ها: معمولا چه قبل از ازدواج، چه بعد از ازدواج حضور والدین و همیاری و کمک‌شان می‌تواند مفید و موثر باشد

چند نکته از آن ازدواج :

سن ازدواج حضرت علی (ع)و زهرا( س)

بنابر نظر اکثر عالمان شیعه؛ سن حضرت در زمان ازدواج، 9 یا 10 یا حداکثر 11 سال بوده است به عقیده برخی، حضرت فاطمه (ع) در سن چهل و یک سالگی پیامبر (ص) به دنیا آمد و حضرت رسول(ص) بعد از جنگ احد، فاطمه را به ازدواج علی (ع) در آورد و سن حضرت زهرا هنگام ازدواج 15 سال و 5 ماه و نیم بوده است و سن امیر مؤمنان (ع) 21 سال و 5 ماه بوده است.

 انصاری، اسماعیل،الموسوعة الکبرى عن فاطمة الزهراء،ج‏4،ص21، دلیل ما، قم، 1428ق.ابن عبد البر، الاستیعاب فى معرفة الأصحاب ، ج 4، ص 1893، بیروت، دار الجیل، ط الأولى،  1412/1992.

همتا  و هم کفو بودن
از نکات مهم موفقیت ازدواج، هم کفو بودن دختر و پسر است. علاوه بر شرائط ظاهری و مسائل   اقتصادی تناسب داشتن آن دو از جهت آرمان‌ها، خواست‌ها و تمایلات روحی و روانی افراد، میزان آگاهی‌های علمی و دینی و میزان تعهد عملی به مکتب و مذهب، و ارزش نهادن به ویژگی‌های اخلاقی و فرهنگی نیز باید لحاظ شود.

اگر مسئله همتایی نبود، بدون تردید دختران زیبایی در مدینه بودند که از ازدواج با حضرت علی علیه‌السلام خرسند می‌شدند ولی تنها حضرت فاطمه (س)  و روح والای او بود که زیبایی‌ها و شکوه معنوی حضرت علی‌(علیه‌السلام) را درک می‌کرد . در این مورد پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله فرمودند: اگر خدا علی را نمی‌‌آفرید برای فاطمه کفو و همتایی وجود نداشت.

خواستگاری بدون واسطه
امام علی(ع) به شخصه و بدون هیچ گونه تشریفاتی  به خواستگاری حضرت زهرا(س) رفت.به یقین گاه برخی از  افرادی که واسطه می شوند بیان و قدرت لازم را برای بیان کردن امتیازات و خوبی ها و جایگاه دینی و اجتماعی داماد را ندارند و گاه برخی از همین  واسطه ها  حتی  افرادی امین نیستند از اینرو جوانی می گفت شخصی را برای خواستگاری دختر فلانی فرستادم و او کم لطفی کرد و خواهان دختر برای پسر خودش شد و...

 رضایت دختر
پیامبر گرامی (ص) بدون رضایت دخترش حضرت فاطمه (س) به خواستگار پاسخ مثبت نداد.اما  در جامعه ی ما گاه دیده می شود پدر ومادرها  به دخترشان می گویند  یا قسمت  خاکی و یا نصیب  فلانی!

قناعت

در تهیه جهیزیه به ضروری‌ترین و ابتدائی‌ترین وسائل زندگی در آن عصر بسنده شد .مگر حضرت فاطمه علیها‌السلام دختر پیامبر صلی‌الله علیه وآله رهبر بی‌نظیر مسلمانان نبود؟ مگر از نژاد بنی‌هاشم یعنی اصیل‌ترین و شریف‌ترین تیره‌های عرب به حساب نمی‌آمد؟ مگر مادرش حضرت خدیجه علیهما‌السلام ثروتمندترین زن عرب در عصر خویش نبود؟ مگر از همه جهات علمی فردی آگاهتر و اندیشمندتر از همگان نبود؟ مگر پیامبر گرامی اسلام (ص) نمی‌توانست جهیزیه زیادی را همراه دخترش کند؟ پاسخ همه این سوالات «مثبت» است اما منش و روش پیامبر عظیم ‌الشأن اسلام (ص) و خاندانش بر ساده‌ زیستی استوار است . زندگانی فاطمه زهرا (س) تألیف محمد قاسم‌پور با مقدمه آیت‌الله مرعشی نجفی ص47.

البته در این مورد کار چنان سخت شده است که سالارترین پدران ، حریف خانم  و دختر خانم نمی شود و در شوره زار بدهکاری قرار می گیرد.

جشن عروسى و دورى از گناه

محفل عقد و عروسى بايد محل نزول فرشتگان الهى باشد، چنان كه درباره عروسى على (ع) و زهرا (س) گفته‏اند: در شب زفاف فاطمه، جبرئيل و ميكاييل و اسرافيل به همراه هفتاد هزار فرشته نازل شدند. (كشف الغمه: ج 1، ص 496)، محفل‏هايى كه مالامال از لعب و لهو و حرام و ديگر مسائل غير شرعى و اخلاقى است، مورد تأييد اسلام نيست. در چنين محفل‏هايى نه تنها فرشتگان الهى فرود نمى‏آيند، بلكه برپا كنندگان در آن به خشم الهى گرفتار مى‏شوند.