نیم نگاهی به برخی از آداب و احکام ماه شعبان
72 بازدید
تاریخ ارائه : 5/31/2014 9:54:00 AM
موضوع: تبلیغ

ماه رجب با آن همه برکات و خیراتی که داشت گذشت و فردا نخستین  روز ماه شعبان است این ماه هم در دلش خیر کثیر دارد و از سویی می توان در آن آمادگی های لازم را برای دریافت کهکشان های از ثواب ماه مبارک رمضان را کسب کرد.

حضرت پیامبر اکرم(ص)  فرمود: «رجب ماه خدا، شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است» شيخ صدوق، فضائل الاشهر الثلاثه، تحقيق ميرزا غلامرضا عرفانيان، (چاپ نجف)، ص 24، ح. 12.

در برخی از روایات ، ماه رجب و ماه رمضان، ماه خدا معرفى شده است. البته در حقيقت تمامى اين ماه‏ها، متعلق به خداوند است لكن بعضى از ماه‏ها، ويژگى خاصى دارند. در برخى ديگر، ماه رجب به امام على‏ عليه السلام نسبت داده شده و اين ممكن است به جهت تولد آن حضرت در اين ماه باشد و يا اشاره به مقام ولايت باشد.

بنابراين چون اين امت با اقتدا به رسول خدا(ص)و حضرت على‏(ع)، مى‏توانند به بالاترين مقامات توحيدى و معنوى نايل شوند و اين معنا در ماه رمضان امكان‏پذيرتر است لذا ماه رمضان به ماه خدا ناميده شده است و به جهت‏ شرافت اين ماه براى امت و آمرزش گناهان و پاك شدن بندگان، به ماه امت نيز نسبت داده شده است‏ . وسائل‏ الشيعه، ج 10، (انتشارات آل البيت)، ص 475، ح 9 و ص 480، ح. 16.

امام زين‏ العابدين (ع)، نیز در دعايى كه در ماه شعبان خوانده مى ‏شود مى‏ فرمايد: خدايا اين ماه پيغمبر تو سيد رسولان است و آن ماهى است كه آن را به رحمت و رضوان خود آكنده‏اى. شيوه رسول خدا (ص) اين بود كه آن را روزه مى‏ داشت و شب زنده‏ دارى مى‏ كرد براى تواضع به تو در گرامى داشتن و بزرگداشت آن و به همين حال بود تا هنگام مرگش. پس اگر گفته مى‏ شود شعبان ماه پيامبر است، به اين جهت است كه پيامبر اكرم (ص) علاقه‏ مند به اين ماه بود و در اين ماه به صورت ويژه‏اى به عبادت، نماز، روزه و مناجات با خالق يكتا مى‏ پرداخت. خداوند به ذات مقدس خود سوگند خورده است که هر کس را در این ماه به او پناه برده و از او درخواست کند، از رحمت خود محروم نکند.

برخی از آداب و مستحبات ماه شعبان:

1.  روزه  گرفتن ؛ به اندازه ی توان:

پيامبر(ص)فرمود: شعبان ماه من و رمضان ماه خداوند است، هركس يك روز از آن را روزه بگيرد، بر او بهشت واجب مى شود و اگر دو روزش را روزه بگيرد از رفيقان پيامبران و صديقين در روز قيامت خواهد بود و كسى كه همه شعبان را روزه بگيرد و به روزه ماه رمضان متصل كند، بر او توبه ‏اى مقبول از هر گناه كوچك و بزرگ حتى خون و قتل خواهد بود. وسائل‏ الشيعه، ج 10، ص 507 در این ماه روزه گرفتن در روز پنج شنبه و دوشنبه بیشتر سفارش شده است.

امام صادق (ع) فرمود: هر که سه روز از ماه شعبان را روزه بدارد، بهشت برای او واجب گردد و رسول خدا درروز قیامت شفیعش خواهد بود .و نیز فرمود: هر كس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگيرد و به روزه ماه رمضان وصل كند خداوند ثواب روزه دو ماه پى در پى را برايش محسوب مى‏ كند وسائل الشيعه ج 7 ص 375،ح22

در هر پنجشنبه از ماه شعبان ، آسمان‌ها زینت بسته می‌شود و فرشتگان به دعا می‌پردازند که پروردگارا! آن‌کس را که در این ایام روزه بدارد، ببخشای، و دعایش را اجابت فرمای.

2.  از جمله اعمالی که در ماه شعبان به آن سفارش شده تمرین سکوت برای اندیشیدن درخویش است و آماده شدن برای بهره برداری بهتر از ماه رمضان.

3.  در این ماه صلوات بسیار فرستد. براساس روايات «ماه رجب»، ماه تقويت ارتباط با خداوند است و در «ماه شعبان» صلوات بر محمد و آل محمد و التزام به سنت پيامبرصلى الله عليه وآله بسيار سفارش شده است. در «ماه رمضان»، قابليت ضيافت الهى و بخشش امت در هر شبانه روز مطرح است كه نقطه اوج آن، شب قدر و شب عيد فطر است.

4.  مناجات شعبانيه ، اين مناجات در تمام ماه خوانده شود. و آن یکی از کارهایی که بزرگان و پیشوایان دین در این ماه انجام می دادند.

5.  هر روز هفتاد مرتبه ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ» گفته شود. حسن بن علی بن فضال گوید : از امام رضا (ع) شنیدم که میفرمود : هرکس در ماه شعبان هفتاد بار از خداوند طلب مغفرت نماید ، خداوند گناهانش را اگرچه به عدد ستارگان باشد می آمرزد.

6-صدقه دادن در این ماه، اگر چه به اندازه نصف دانه خرمایى باشد، خوب است و خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام می‌کند.

7 زیارت امام حسین علیه السلام در بارگاه شریف یا از مکان های دور مستحب است و کسی که او را زیارت کند،مانند کسی است که خدا را درعرش او زیارت کرده باشد.  این زیارت در نیمه ی شعبان ثواب زیادی دارد.

8 - در کل این ماه هزار بار ذکر « لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ » را كه ثواب بسیار دارد؛ گفته شود. از جمله آن كه عبادت هزار ساله در نامه عملش نوشته شود.