علل نقد ناپذیری
131 بازدید
تاریخ ارائه : 5/24/2014 9:37:00 AM
موضوع: تبلیغ

نقد ناپذیری  عوامل فراوانی دارد ؛ که یکی از این عوامل از مبانی نظری و فکری مسئولان نشئت می‌گیرد ،

در مبانی فکری برخی ها ، جایی برای تعدد و تنوع فهم‌ها از یک واقعیت لحاظ نشده است.

 برخی از آنها از علم ودانش کافی برخوردار نیستند و فقط خودشان را قبول داشته و لذا انتقاد پذیر نیستند

ضعف اخلاقی چون ، تکبر و خود بزرگ بینی و فقدان فروتنی در افراد نیز از جمله ی عوامل است برخی صاحبان قدرت فکر می‌کنند برای اینکه مسئولیت و جایگاه قدرت آن‌ها اعتبار داشته باشد باید به عنوان شخصیتی استثنایی و غیر قابل تکرار شناخته شوند ، همین امر آن‌ها را نسبت به انتقاد حساس می‌کند .

محیط و شرایط حاکم بر جامعه نیز در پرورش مسئولینی انتقاد ناپذیر سهم بسزایی دارد و اگر این محیط نامناسب باشد و خود در مسیر عدم انتقاد حرکت کند ، در جامعه ما ، سیاستمداران ، روشنفکران و هنرمندان نقد شدن را در برابر نفی خود می‌داند .

اما روش امام خمینی «ره»

نامه بچه ی خراسانی  و جواب امام «ره»

حضور محترم پدر عزيز و مهربانمان حضرت امام خميني، اميدوارم سلام گرم مرا بپذيريد و وجودتان از هرگونه بيماري و ناراحتي دور باشد. ما مي‌خواستيم همانطور كه در كتاب تعليمات ديني سال پنجم بود نامه‌اي به شما بنويسيم و مانند امام محمد تقي(ع) كه فرماندار سيستان را نصيحت كرد شما را نصيحت كنيم، اما متوجه شديم كه اين كاراشتباه بزرگي است، چون شما شخصي بزرگ و پرهيزكار هستيد و در برابر قدرت‌هاي شرق و غرب ايستاده‌ايد در حالي كه ما كودكاني هستيم كه شايد دست راست و چپ خود را تشخيص ندهيم. پس چگونه خود را راضي كنيم كه شما را نصيحت نماييم، به همين دليل فقط تصميم گرفتيم كه نامه‌اي براي شما بنويسيم و ضمن عرض سلامي گرم با محبت ازخداوند بزرگ بخواهيم كه شما را در پناه خود در كليه امور موفق و پيروز نگاه دارد و هر چه زودتر سربازان اسلام را برنيروهاي صدام و كافران بعثي پيروزي عطا فرمايد. امين يا رب العالمين خدايا، خدايا. . .نيشابور روستاي معدن فيروزه نماينده كلاس پنجم الف

امام در جواب مي‌فرمايد: بسم الله الرحمن الرحيم. چه خوب بود نصيحتي را كه در نظر داشتيد مي‌نوشتيد، ما همه محتاج به نصيحت هستيم.