شاکیان قیامت
982 بازدید
تاریخ ارائه : 5/24/2014 8:22:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

در روایات داریم که سه چیز در روز قیامت شکایت می‌کند:

امام صادق(علیه السلام)مى فرماید: «ثَلاثَةٌ یَشْکونَ إلَى اللهِ عَزَّوجَلّ: مَسْجدٌ خَرابٌ لا یُصَلّی فیه أهلُهُ، وَ عالِمٌ بَیْنَ جُهّال، وَمُصْحَفٌ مُعَلَّقٌ قَدْ وَقَعَ عَلَیهِ غُبارٌ، لا یُقْرَءُ فِیه; سه چیز نزد خدا شکایت مى کنند: مسجدى که خراب شده و در آن نماز خوانده نمى شود، عالمى که در بین مردم قرار دارد و از او بهره نمى برند، و قرآنى که غبار روى آن را گرفته و خوانده نمى شود» خصال صدوق، ص 142; اصول کافى، ج 4، ص 417.

  1. قرآن.  

 قرآن می‌گوید خدایا من کتاب علم و سعادت بودم و همه می‌توانستند از من استفاده کنند اما من مهجور شدم.

رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله  
در قرآن مى خوانيم كه پيامبر صلّى اللّه عليه و آله در روز قيامت نزد خداوند شكايت كرده و مى گويد: يا رَبِّ اِنَّ قَومِى اتَّخَذوا هذَا القُرآنَ مَهجُورا( پروردگارا! امّت من ، قرآن را كنار گذاشته و مهجور كردند.

امام صادق علیه السلام فرمود: یکی از شاکیان قیامت «مُصْحَفٌ مُعَلَّقٌ قَدْ وَقَعَ عَلَیْهِ غُبَارٌ لَا یُقْرَأُ فِیه‏»

الخصال ج1 ص142

قرآنی است که  خاک می خورد و خوانده نمی شود تا چه رسد به عمل

نقل شده است که ناپلئون در مورد مسلمانان تحقیق مى کند و مى پرسد: مرکز علمى مسلمین کجاست؟ مصر را معرّفى کردند، او پس از ورود به مصر با مترجم عرب به کتابخانه آن شهر وارد شد و گفت: یکى از این کتابها را براى من بخوان. او دست برد یکى را برداشت دید قرآن است، باز کرد و این آیه آمد: «(إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یَهْدِى لِلَّتِى هِىَ أَقْوَمُ); این قرآن، به راهى که استوارترین راههاست، هدایت مى کند».

مترجم آیه را براى ناپلئون ترجمه کرد، پس از آن ناپلئون چند روز پشت سرهم مى آمد و آیاتى از قرآن را برایش قرائت و ترجمه مى کردند; بعد از آن ناپلئون دو جمله گفت:

الف) اگر مسلمانان از دستور جامع این کتاب استفاده کنند ذلّت نخواهند دید.

ب) تازمانى که این قرآن بین مسلمین حکومت مى کند، مسلمانان تسلیم ما نخواهند شد، مگر اینکه بین آنها و این قرآن جدایى بیفکنیم.

2. عالم

عالم می‌گوید خدایا من چندین سال زحمت کشیدم و برای مردم احکام و اخلاق گفتم و اعتقادات نوشتم اما اینها از من حرف شنوی نداشتند و کتاب‌های مرا مطالعه نکردند و پای منبر من ننشستند و حرف مرا گوش ندادند.

3. مسجد نیز چنین است. پیغمبر اکرم اصرار دارد که مسجدها باید پرجمعیت باشد. دل پیغمبر اکرم می‌سوخت و گریه می‌کرد که در دوره آخرالزمان مسجدها خلوت می‌شود.

پیغمبر اکرم به اندازه‌ای به مسجد و جمعیت در مسجد سفارش دارد که یک روایت از پیغمبر اکرم هست که این روایت انسان را به لرزه درمی‌آورد. پیغمبر اکرم فرمودند: «سلموا الیهود و النصاری و لا تسلموا علی یهود امتی. قیل یا رسول الله و من یهود امتك؟ قال الذین یستمعون الاذان و الاقامه و لم یحضروا الجماعة»،

سلام به یهودی‌ها و نصرانی‌ها بکنید و سلام به یهود امت من نکنید. گفتند یا رسول الله! یهود امت چه کسانی هستند؟

فرمود کسانی که مساجد را خلوت کنند و وقتی نماز جماعت به پا می‌شود به نماز جماعت نروند.

پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله فرمودند: يَجِى ءُ يَومَ القِيامَةِ ثَلاثَةٌ يَشكُونَ: اَلمُصحَفُ وَالمَسجِدُ وَ العِترَةُ