الگو بودن حضرت فاطمه زهرا(س)
621 بازدید
تاریخ ارائه : 3/16/2014 9:42:00 AM
موضوع: ادیان و مذاهب

حضرت زهرا (س) با سن کمی که داشته است چگونه می تواند برای عصرهای بعد الگوباشد؟

  پاسخ این پرسش درقالب نکات زیربیان خواهد شد: الگوپذیری نیازفطری بشر: گرایش به الگو و تأثیر پذیری از آن در امور مختلف زندگی فردی و اجتماعی،از گرایش¬های فطری انسان است.قرآن کریم‌،که کتاب هدایت و پاسخ‌گو به نیازها و خواسته‌های…

پاسخ این پرسش درقالب نکات زیربیان خواهد شد:
الگوپذیری نیازفطری بشر:
گرایش به الگو و تأثیر پذیری از آن در امور مختلف زندگی فردی و اجتماعی،از گرایش¬های فطری انسان است.قرآن کریم‌،که کتاب هدایت و پاسخ‌گو به نیازها و خواسته‌های فطری انسان‌هاست‌،به این نیاز مهم پاسخ گفته است چنان که می‌فرماید:« لَّقَدْ کَان‌َ لَکُم‌ْ فِی رَسُول‌ِ اللَّه‌ِ أُسْوَة‌ٌ حَسَنَة‌ٌ لِّمَن کَان‌َ یَرْجُواْ اللَّه‌َ وَ الْیَوْم‌َ الاَْخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّه‌َ کَثِیرًا؛ برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی هست‌،برای آن‌ها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند،و خدا را بسیار یاد می‌کنند.» منظور از اسوه بودن پیامبر در تمامی ابعاد سه گانة اعتقادات‌، اخلاقیات و اعمال است‌.
شهید مطهری(ره)می¬نویسد:«شناختن انسان نمونه و الگو از دیدگاه اسلام،از آن نظر برای ما مسلمین واجب است،که حکم مدل و الگو و حکم سرمشق را دارد،یعنی اگر بخواهیم یک مسلمان کامل باشیم،باید بدانیم که انسان کامل چگونه است،چهره انسان کامل چهره روحی و معنوی¬اش چگونه چهره¬ای است،تا بتوانیم خود و جامعه را آن گونه بسازیم.»
برخی از اثرات الگوپذیری عبارتند از:
۱٫ هدایت و راهیابی از طریق الگوها
وجود الگوهای برتر و کامل‌تر،سبب تکامل آدمیان است‌.الگوها در هدایت و راهنمایی انسان‌ها به مثابه نقش سرمشق برای آموزش و نقش قطب‌نما برای پیمودن راه است‌.نمونه بارز چنین الگوهایی‌، پیامبران هستند.پیامبران پس از رسیدن به کمال‌،بیش از آن که با گفتار راهنمای مردم باشند،با کردار مردم را به کمال راهنمایی می‌کنند.
۲٫ وجود اسوه‌،دلیل امکان پای‌بندی به مکتب‌
وجود اسوه‌ها بیانگر این است که تعالیم مکتب و آرمان‌های آن به منزله ایده‌آل‌های ناممکن نیست‌؛هم چنان که خداوند از آیه ۴ سورة ممتحنه برای مؤمنان در امکان پشت پا زدن به قوم و خویش مشرک‌، به حضرت ابراهیم(ع) و پیروانش مثال می‌زند.قطعاً برای شما در ابراهیم و کسانی که با اویند سرمشقی نیکوست آنگاه که به قوم خود گفتند:« ما از شما و از آن‌چه به جای خدا می‌پرستید بیزاریم‌.به شما کفر می‌ورزیم و میان ما و شما دشمنی و کینه همیشگی پدیدار شده تا وقتی که فقط به خدا ایمان آورید.»
۳٫ اسوه‌ها، سرمشق‌های قابل دسترس‌ : چون افراد همیشه در جریان اعمال‌، رفتار، برخوردها و آموزش‌های اسوه ها هستند. در موفقیت و اثربخشی فعالیت‌های تربیتی تاثیر به سزایی دارد. از این رو است که خداوند پیامبرانی از جنس بشر برای مردم فرستاده که در همه جا با آنان است‌.
۴٫ اسوه‌ها، عامل تحرک انسان‌ها
وجود و حضور اسوه‌،در جامعه مایه امیدی برای انسان‌های دیگر و ضعیفان در راه مانده است‌. هنگامی که انسان غافل از همه توانایی‌ها و استعدادهای خویش است ،نمایش الگوهایی از عالی‌ترین عوامل برای ایجاد حرکت و جنبش بسیار مفید است موضوع سبقت جویی بر یکدیگر در خیرها و یا دعای مومنان راستین که خدا خواهان آنند که ایشان را امام و اسوه متقیان قرار دهد جلوه‌هایی از عنایت قرآن به جنبه تحرک آفرینی اسوه است‌.
الگوکیست؟ در قرآن و سنت تعبیر مسلمان کامل و مؤمن کامل است،در این زمینه،چه در قرآن و چه در سنت بیانات زیادی آمده است.ومؤمن کامل یعنی انسانی که در پرتو ایمان به کمال رسیده است.
بعد از آنکه ابراهیم از عهده همه امتحانها، از به آتش افتادن تا فرزند را به قربانگاه بردن برمى‏ آید و به تنهایى با یک قوم و یک ملت مبارزه مى‏کند، آنگاه به او خطاب مى‏ شود: انّى جاعِلُکَ لِلنّاسِ اماماً تو اکنون به حدى رسیده‏اى که مى‏ توانى الگو باشى، امام و پیشوا باشى، مدل دیگران باشى و به تعبیر دیگر تو انسان کاملى؛ انسانهاى دیگر براى کامل شدن باید خود را با تو تطبیق دهند.
بنابراین انسان کامل(الگو)،انسانی است که همه ارزش ها ی انسانی در حد اعلی و هماهنگ با یکدیگر در او رشد کرده باشد.«کمال انسان در تعادل و توازن اوست؛ یعنى انسان با داشتن این همه استعدادهاى گوناگون آن وقت انسان کامل است که فقط به سوى یک استعداد گرایش پیدا نکند و استعدادهاى دیگرش را مهمل و معطل نگذارد و همه را در یک وضع متعادل و متوازن،همراه هم رشد دهد»
الگو بودن حضرت فاطمه(س):
فاطمه(س) در میان زنان،همانندی ندارد؛زیرا در هر امری آن حضرت(س)،در کمال و تمامیت آن کمال است اوعالِم به ارزش‏های اسلامی بوده و بر طبق موازین الهى و انسانى زندگى مى‏کرده است؛ساده زیستی حضرت،برخورد وی با نامحرم،پیروی او از دین،بها دادن به ارزشهای انسانی و معنوی در برابر معیارهای دنیوی و مادی و از خودگذشتگی و خود را فراموش کردن و هزار نکته که تنها یک دستورالعمل نیست و بنیان رفتار فاطمی است برای همیشه می¬تواند سرمشق زندگی باشد.اوهمه خصائصی که برای الگوشدن لازم بوده است درحداعلاداشته است،که در زیر به برخی ازآن خصائص اشاره خواهدشد:
عبادت فاطمه (س):
واقعیت این است که عبادت خالصانه ى خدا به مفهوم کامل و ابعاد گوناگون آن،در زندگى سراسر افتخار فاطمه(س) جلوه گر است.آن حضرت در عبادت خدا نمونه¬ی عصرهاست. سراسر زندگى پرافتخار او از آغاز تا واپسین لحظات،عبادت خدا بود فاطمه(س)دلداده عبادت بود.او در تسلیم و اطاعت و در استقبال از عبادت،چنان به پیش رفت که حتى سلامت خود را،از یاد بُرد امام باقر(ع) در شأن عبادت او فرمود:«کانت تَقومُ حَتى‏ تَورَّمَ قدماها.»؛حضرت چنان عبادت می¬کرد که پاهایش ورم نموده بود.
از حسن بصرى نیز روایت شده است:«لم یکُنْ فى الاُمّةِ اَزْهَدَ ولا اَعْبَدَ مِنْ فاطِمَةَ…؛در امت اسلام عابدتر از فاطمه‏(س) نبود.وى آن¬قدر نماز مى‏خواند و عبادت مى‏کرد که دو پاى مبارکش ورم مى‏نمود.»

انفاق وایثار:
نمونه بارز انفاق و ایثار آن بزرگوار، بخشش«لباس عروسى» به زن فقیر، آن هم در شب عروسى‏ است. این انفاق به قدرى جالب و این فداکارى،به اندازه‏اى بزرگ است که تا کنون تاریخ نتوانسته نمونه‏ اى از آن را در خاطره خود ثبت نماید. برجسته‏ ترین صفات که درآیات سوره«هل اتى‏» آمده است،درحق حضرت زهرا(س)نازل شده اند.
صداقت:
از بعد صداقت حضرت فاطمه(ع) جز به صداقت و راستى تکلم نمى-فرمود و بدین لحاظ است که صدیقه نامیده شده است؛عایشه در مورد صدق لهجه آن بزرگوار بارها گفته است من هیچ کس را راستگوتر از حضرت فاطمه(ع) ندیدم،مگر پدر او. اوج کمالات روحی و معنوی و فضائل اخلاقی فاطمه(س) در حدی است که به اتفاق علمای اهل¬سنت نیزحضرت زهرا(س) برترین بانوی جهان برای همه¬ی عصرهاست.
آلوسی نیز می¬نویسد:«برترین زن دنیا از ابتدای دنیا تا آخر آن فاطمه بتول است،از جهت این که پاره تن رسول الله است و از جهات دیگر نیز و حتی اگر به نبوت حضرت مریم هم معتقد بشویم باز فاطمه برتر است و بر این اساس حتی به برتری او بر عایشه تصریح کرده است و علامه مناوی و سهیلی نیز به افضلیت او بر شیخین نیز تصریح کرده¬اند و به یقین برترین بانو می-تواند الگوی سایرین باشد.
عصمت وطهارت:
حضرت فاطمه(س) از مصادیق بارز آیه تطهیراست؛زیرا وقتی این آیه نازل شد،رسول¬خدا(ص) علی را و فاطمه را و حسن را و حسین را فراخواندند و آنها را اهل خود خواندند. در این آیه فاطمه(ص) را معصوم قرار داده و فرموده است،خداوند اراده کرده تا اهل بیت(ع) از هر نوع آلودگی و پلیدی پاک شوند. در ماجرای مباهله نیز پیامبراکرم(ص)حضرت فاطمه (س) را با خود به مباهله برده است.
او در معنویت و طهارت روح در حدی بوده است که اگرعلی (ع) خلق نمی¬شد هم کفوی برای او وجود نداشت به یقین گوهری با این همه درخشندگی الگویی نمونه است.
دعا برای دیگران: فاطمه‏(س)چگونه سخن گفتن با خدا و دعا کردن را به آیندگان آموخت. او در دعا نیز همه را بر خود مقدّم مى‏داشت. امام حسن (ع) :مادرم را در شب جمعه‏اى دیدم که پیوسته در حال رکوع و سجود بود تا این که صبح دمید و شنیدم که مردان و زنان با ایمان را نام مى‏ بُرد و بسیار براى آنان دعا مى‏ کرد؛ اما ندیدم حتى یک بار براى خود دعا کند. از روى تعجّب گفتم: مادر! چرا براى خودت دعا نمى‏ کنى و از خدا چیزى نمى‏ خواهى ؛ همان گونه که براى دیگران دعا مى‏ کنى؟ مادرم در پاسخ فرمود:«یا بُنىَّ! اَلْجار ثُمّ الدّار؛ فرزندم! اوّل همسایه سپس اهل¬خانه.»
زندگی ساده و زاهدانه حضرت:
اَنَس مى‏گوید: روزى فاطمه‏«س»خدمت پدر آمد و عرض کرد:یا رسول الله! من و پسرعمویم زیراندازى جز یک پوست گوسفند نداریم. شب‏ها خودمان از آن استفاده مى‏ کنیم و روزها علف شترمان را روى آن پهن مى‏ نماییم.پیامبر«ص»فرمود: دخترم! صبر کن؛زیرا موسى بن عمران تا ده سال از روزهاى زندگى خود را سپرى کرد،در حالى که چیزى جز یک عباى قطوانیه نداشت.
ازبعدسیاسی واجتماعی :
فاطمه«‏س»:در برابر مسائل سیاسى و اجتماعى جامعه اسلامى،بى تفاوت نبود وپیوسته جبهه حق را یارى مى‏کرد. در صحنه‏ هاى اجتماعى ودفاع از دین و رهبر،حاضر بود.حضرت در جنگ اُحُد شرکت داشت وبه امدادگرى و مداواى زخم‏هاى رسول¬خدا«ص»مشغول بود. پس از رحلت رسول اکرم‏«ص»،همراه زنان بنى هاشم به مسجد آمد و در جمع مسلمانان حاضرواز بدعت‏ها،ستم‏ها،حق کشى‏ها، فراموش کردن وصیت پیامبر و احیاى سنت‏هاى جاهلى انتقاد کرد و‌ آن خطبة عجیب را خواندند.
فاطمه زهرا(مثل یک مادر،مثل یک پرستار برای پدر بوده است؛ازاین رو”ام ابیها” (مادر پدرش است) لقب گرفت ودرعین حال بهترین نقش را در زندگی زناشوئی و شوهر داری ارائه نمودند،و موفق ترین مادر در تربیت انسان هایی نظیر امام حسن و امام حسین و زینب کبری(س)بودند.
شوهرداری فاطمة زهرا(س) :در طول ده سالی که پیامبر در مدینه بودند، حدود نه سالش حضرت زهرا( و حضرت امیرالمؤمنین با همدیگر زن و شوهر بودند در این نه سال حدود ۶۰ جنگ اتفاق افتاده. در اغلب آنها امیرالمؤمنین بوده است. حالا شما ببینید او خانمی است که در خانه نشسته و شوهرش مرتب در جبهه است.از نظر زندگی هم وضع روبه راهی ندارند؛بااین حال کاراو:«و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیماً واسیراً انما نطعمکم لوجه الله» زندگی فقیرانه محض داشتند؛ در حالی که دختر رهبری هم هست، دختر پیامبر هم هست، یک نوع احساس مسوولیت هم می کند.
تصریح پیامبر(ص) به الگوبودن فاطمه(س):
حضرت نبى اکرم محمد(ص) به فاطمه(س) فرموده است دخترم به تو بشارت و مژده میدهم که خداوند متعال تو را به عنوان زن ممتاز و اسوه و الگوى همه زنان جهانیان برگزیده است. وماینطق عن الهوی ان هوالاوحی یوحی. وبه یقین ارزش‏هاى انسانى،کهنه شدنی نیست،اختصاص به زن یا مرد ندارد،سن وسال نمی شناسد و به تبع آن،اسوه‏هاى انسانى نیز همین گونه‏ اند.اهل بیت(علیهم السلام) نیزصغیرشان همانندکبیرشان می باشدازاین رو چون سخن ازجانشینی وکمی سن امام جواد(ع) به میان آمد،امام رضا (ع)فرمود:«صغیرمااهل بیت ازکبیرمان موبه موارث می-برد .»ونیزفرمود:«سه ساله بودن امام جواد(ع)ضرری ندارد،عیسی بن مریم درکمترازسه سالگی حجت خدا بوده است »و دربارة حضرت یحیی در آیة ۱۳ سوره مریم می‌فرماید:«وآتیننا الحکم صبیا»؛ویحیی را در سن کودکی مقام نبوت بخشیدیم.علاوه براین در الگوگیری ، بودن یا نبودن اشخاص حضوروزنده بودن اشخاص شرط نیست ؛چه بسا کسانی که در گذشته‏ زندگی می کردند، بهتر از بسیاری از مصاحبان بتوانند الگو واقع شوند.گذشت قرن-ها هم چیزی را عوض نمی¬کند؛زیرا محور اصلی در الگوگیری اصول کلی تربیتی و ارزش¬های اخلاقی است که با مرور زمان اعتبارخود را از دست نمی¬دهد.در الگو گیری توجه به خطوط کلی زندگی،سرمشق و الگو و بهره بری از آن ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

شرح النهج: ج۹، ص۱۱۹٫ فاطمه قال ابن أبی الحدید: أن رسول الله صلى الله علیه وآله مال إلیها وأحبها، فازداد ما عند فاطمة بحسب زیادة میله، واکرم رسول الله صلى الله علیه وآله إکراما عظیما أکثر مما کان الناس یظنونه، وأکثر من إکرام الرجال لبناتهم، حتى خرج بها عن حد حب الآباء للأولاد، فقال بمحضر الخاص والعام مراراً لا مرة واحدة، وفی مقامات مختلفة لا فی مقام واحد: (إنها سیدة نساء العالمین، وإنها عدیلة مریم بنت عمران، وإنها إذا مرت فی الموقف نادى مناد من جهة العرش (یا أهل الموقف غضوا أبصارکم لتعبر فاطمة بنت محمد صلى الله علیه وآله، وهذا من الأحادیث الصحیحة)…السیدة فاطمة الزهراء (س)محمد بیومی.
احزاب‌،آیه۲۱
ر.ک‌: تفسیر نمونه‌، آیت اللّه مکارم شیرازی، ج ۱۷، ص ۲۴۰ـ۲۴۵، دارالکتب الاسلامیة‌.
انسان کامل استاد مرتضی مطهری ص۱۴؛مجموعه‏ آثارمرتضی مطهرى، ج‏۲۳، ص-۹۷۹۶،
“وَ مَآ أَرْسَلْنَا قَبْلَکَ مِن‌َ الْمُرْسَلِین‌َ إِلآ َّ إِنَّهُم‌ْ لَیَأْکُلُون‌َ الطَّعَام‌َ وَیَمْشُون‌َ فِی الاْرض َسْوَاق‌ِ وَ جَعَلْنَا بَعْضَکُم‌ْ لِبَعْض‌ٍ فِتْنَة‌ً أَتَصْبِرُون‌َ وَ کَان‌َ رَبُّکَ بَصِیرًا;(فرقان‌،۲۰)
(مائده‌،۴۸)
(فرقان‌،۷۴)
ر.ک‌: نقش اسوه‌ها در تبلیغ و تربیت‌، مصطفی عباسی مقدم‌،ص ۳۲ـ۶۰، ص ۹۹ و ۱۵۹ـ۱۷۵‌،
انسان کامل،مرتضی مطهری،ص ۱۵
مجموعه‏ آثار،مرتضی مطهرى ج‏۲۳ص۱۱۳
همان،ص۱۱۲
إحقاق الحق و إزهاق الباطل، قاضى نور الله مرعشى ،ج‏۱۰،ص:۲۶۳؛ تذکرة الخواص من الأمة فی ذکر خصائص الأئمة، ابن جوزى، ص ۳۳۵؛ مناقب ابن المغازلی الشافعی، ص: ۳۰۴؛ معالم المدرستین سید مرتضى عسکرى‏،ج‏۲ ص ،۱۵۹، بحار الأنوار،محمد باقر المجلسیى ،ناشر ،ج۴۵ص۳۱۹
بحار الأنوار،محمد باقر المجلسیى ،ج۴۳ص۸۴؛ ربیع البرار، الزمخشری ص۱۹۵
«مختصر المحاسن المجتمعة فی فضائل الخلفاء الأربعة»،محمد خیر المقداد،ص ۱۸۶؛إحقاق الحق و إزهاق الباطل، قاضى نور الله ج‏۳۳ ص۳۴۶
سوره انسان، آیات ۵ تا۱۳
.  ترجمه دلائل الصدق، محمد سپهرى ج‏۲ ص ۱۵۲؛ الطرائف، سید بن طاووس ج‏۱ص ۱۰۸؛ فضائل الخمسة من الصحاح الستة محقق فیروز آبادى ج‏۱ ص ۲۵۴؛إحقاق الحق و إزهاق الباطل، ج‏۳، ص ۱۶۹؛تفسیر کشاف،أبو القاسم محمود بن عمرو بن أحمد، الزمخشری جار الله، ج‏۴، ص‏۱۹۷؛ شواهد التنزیل، حاکم حکانى، ج‏۲، ص‏۳۹۳ -،۴۰۹ اسدالغابة،ج‏۵، ص‏۵۳۰
ما رایت احدا کان اصدق لهجته منها الا ان یکون الذى ولدها إتحاف الخیرة المهرة بزوائد المسانید العشرة،للحافظ أحمد بن أبی بکر بن إسماعیل البوصیری ج۷ص ۸۹، المستدرک على الصحیحین، محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاکم النیسابوری ج۳ص۷۵؛لإمامة والسیاسة لابن قتیبة : ۱۳ ـ ۱۴٫ المستدرک على الصحیحین، الحاکم: ۳ ، ۱۷۵، ذخائر العقبى، محب الدین: ۴۴٫ والاستیعاب ،ج۴ ص۳۷۷
السیدة فاطمة الزهراء (س) محمد بیومی مهران ،صر۲۰۲
والذی أمیل إلیه أن فاطمة البتول أفضل النساء المتقدمات والمتأخرات من حیث إنها بضعة رسول الله صلى الله علیه وسلم بل ومن حیثیات أخر أیضاً ، ولا یعکر على ذلک الأخبار السابقة لجواز أن یراد بها أفضلیة غیرها علیها من بعض الجهات وبحیثیة من الحیثیات وبه یجمع بین الآثار وهذا سائغ على القول بنبوة مریم أیضاً إذ البضعیة من روح الوجود وسید کل موجود لا أراها تقابل بشیء وهذا یدل على افضلیتها على عائشة الکتاب:روح المعانی فی تفسیر القرآن العظیم والسبع المثانی، شهاب الدین محمود ابن عبدالله الحسینی الألوسی ج۳ ص۳۱درتفسیرآیه :وَإِذْ قَالَتِ الْمَلَائِکَةُ یَا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَاکِ وَطَهَّرَکِ. السیدة فاطمة الزهراء (س) محمد بیومی مهران صر ۲۰۲، الإمامة فی أهم الکتب الکلامیة و عقیدة الشیعة الإمامیة، ص: ۲۷۲
والزهراء ـ کما یعلم الجمیع ـ بضعة الرّسول وروحه التی بن جنبیه،من أغضبها فقد أغضبه،کما فی الأحادیث المتفق علیها ، والتی لأجلها قال غیر واحدٍ من أعلام السنّة بکونها أفضل من الشیخین. الإمامة فی أهم الکتب الکلامیة و عقیدة الشیعة الإمامیة، سید على میلانى ص۲۷۲؛ فیض القدیر ـ شرح الجامع الصغیر ج۴ ص۴۲۱ . قال المناوی : استدلّ به السهیلی على أنّ من سبّها علیها السلام کفر، لاَنّه یغضبه صلى الله علیه وآله وسلم، وأنّها أفضل من الشیخین، أبهى المراد فی شرح مؤتمر علماء بغداد ابن عطیه- جمیل حمود ج‏۱ ص۲۵۴، الإمامة فی أهم الکتب الکلامیة و عقیدة الشیعة الإمامیة،آیت الله سید على میلانى ص : ۳۹۸، فضائل الخمسة من الصحاح الستة،محقق فیروز آبادى‏ج‏۳ ص۱۵۱،فیض القدیر ۴،۴۲۱٫ فتح الباری ۷،۱۳۲
۱۰ اللهم هؤلاء أهل بیتی فأذهب عنهم الرجس وطهرهم تطهیرا، لمعجم الکبیر،سلیمان بن أحمد بن أیوب أبو القاسم الطبرانی،ج۳،ص۵۴، المصنف فی الأحادیث والآثار،أبو بکر عبد الله بن محمد بن أبی شیبة الکوفی ،ج ۶،ص۳۷۰؛ مسند الإمام أحمد بن حنبل،أحمد بن حنبل ،ج۲۸،ص۱۹۵صحیح مسلم ، ج۷ ،‌ص۱۲۰ ، و صحیح الترمذی ، ج۵ ، ص۵۹۶ و المستدرک على الصحیحین ،‌ ج۳ ، ص۱۵۰ و فتح الباری ، ج۷ ، ص۶۰ و تفسیر الطبری ،‌ ج۳ ،‌ ص۲۱۲ و الدر المنثور ، ج۲ ، ص۳۸ و الکامل فی التاریخ ، ج۲ ، ص۲۹۳ ؛.تفسیر ابن کثیر ج ۱ – ص ۳۷۹و ج ۶ ص ۷۸۳ ؛ « سیوطى در الدر المنثور ج ۵ ص ۱۹۹ و « فخر رازى » و « ابن حجر عسقلانى » در الاصابه ج ۴ ص۴۰۷
همان
( دروغگو را نفرین کردن )
 فضائل پنج تن در صحاح ششگانه اهل سنت، محقق فیروز آبادى ‏ج‏۱، ص: ۴۰۳؛ مختصر تفسیر البغوی ، عبد الله بن أحمد بن علی الزید،ص۴۵۷؛تفسیر القرآن العظیم،أبو الفداء إسماعیل بن عمر بن کثیر القرشی الدمشقی،ج۲ص۲۵۸، معالم التنزیل، محیی السنة ، أبو محمد الحسین بن مسعود البغوی،ج۲ص۴۸،..فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَکُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَکُمْ وَ أَنْفُسَنَا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَةَ اللَّهِ عَلَى الْکَاذِبِینَ ( اى پیامبر ، پس از آنکه علم به تو روى آورداگر کسى درباره داستان عیسى ( ع ) با تو به مخاصمه برخاست بگو : بیائید ما فرزندان خود را بخوانیم و حاضر کنیم و شما فرزندان خود را و ما زنان خود را شما هم زنان خود را و ما نفس هاى خود را شما هم نفس هاى خود سوره آل عمران،آیه۶۱
لو لم یخلق علی ما کان لفاطمة کفو. إحقاق الحق و إزهاق الباطل، ج‏۷، ص: ۱،بحارالانوار،ج۴۰ص۷۷، الفردوس ، الدیلمی ج ۳ ص۱۷۰٫ ومقتل الحسین علیه السلام ،الخوارزمی ۱ ص ۶۶ . وکشف الغمة ، الاربلی ۱ : ۴۷۲ ؛ کنوز الحقائق للمناوی، ص۱۲۴ الکافی للشیخ الکلینی، ج۱، ص۴۶۱ ـ عیون أخبار الرضا للشیخ الصدوق، ج۲، ص۲۰۳ ـ تهذیب الأحکام للشیخ الطوسی، ج۷، ص۴۷۰؛ امالى شیخ طوسى ، ج ۱ ص ۴۲ ، الکافی : ج ۱ ص ۴۶۱ و ۱۰۷ وضیاء العالمین ” مخطوط “:ج ۲ ق۳ ص۱۱
إحقاق الحق و إزهاق الباطل، نور الله تستری ج‏۲۵، ص: ۲۵۴؛«سیدات نساء اهل الجنة» عبد العزیز الشناوی،ص ۱۲۷؛علل الشرایع، ص ۲۱۵٫ شجرة طوبى – الشیخ محمد مهدی الحائری،الشیخ محمد مهدی الحائری،ص۲۲؛بحارالانوار،ج۴۳ص۸۲
. احقاق الحق و إزهاق الباطل،نور الله تستری ،ج۱۰،ص۴۰۰
بحار الانوار،محمدباقرمجلسى ج۴۳ ص۳۶
االارشاد،شیخ مفید،ص۳۱۸٫
موسوعة الامام الجواد (ع) – السید الحسینی القزوینی، السید الحسینی القزوینی. ج۱ص۴۸۳ ج۳ص۱۸۸ بحارالانوار،مجلسی،ص۱۰۰کافى،کلینی ج ۱، ص ۳۲۱، الارشاد،شیخ مفید،ص۲۹۸

منبع : کتاب : پاسخ به پرسش ها از دیدگاه مذاهب اسلامی تالیف مصطفی کریمی و سیدمحمصادق محمدی وفایی