درسی از آیت الله بهادینی«ره»
387 بازدید
تاریخ ارائه : 2/1/2014 11:21:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

جوان بودم و  در شرف ازدواج و در  دل قم حضرت معصومه(س) .دوست داشتم  از بودن در قم استفاده کنم و مثل برخی ها نباشم که در جوار حرمند و  محروم از زیارت حرمند و گاه  سالی یک بار زیارت حرم می­روند و یا اصلا  نمی­روند. دوست داشتم از ربانیانی که نفسشان بوی  مسیحا نفسی می داد استفاده کنم. با خبر شدم در جوار مدرسه مومنیه (خیابان چهار مردان )حسینه­ ای وجود دارد که شخصی بسیار بزرگ به نام آیت الله بهاءدینی  اخلاق درس می­دهد. با دلی سرشار از امید رفتم تا هم قد و قامت و صورت مبارکش را زیارت کنم و هم از  نکات اخلاقی ­اش  بهره  ببرم .وارد حسینه شدم تعداد زیادی از  طلبه ها منتظرانه  نشسته بودند و من نیز  لباس انتظا ر را پوشیدم.

استاد تشریف آوردند و دیدم سیدی است  نورانی و  با سن و سالی بالا  از سیمای قرانی اش جذابیت تراوش می شد . اهل مجلس  با فرستادن چند صلوات  به استقبالش رفتند و سپس همه گوش شدند . لبان استاد به حرکت در آمد و  بسم الله و حمد و تسبیح خداوند متعال را به نمایش گذاشت و سپس فرمود «همه می دانید چه چیزهایی واجب است و چه چیزهایی حرام است  پس بروید عمل کنید».

امثال بنده که نخستین جلسه حضورشان بود منتظر بودند نیم ساعتی موعظه گوش کنند از اینرو  با  این موعظه ی کوتاه غافلگیر شدند.

اکنون که سالها از این درس اخلاق می گذارد بارها و بارها  نکته ی اخلاقی آن عزیز  سفر کرده  در  دل و  ذهنم مرور  کرده است و هر چه می گذرد بیشتر متوجه میشوم که جملات کوتاه نورانی دلان چه می­کند؟

آری گاه جمله کوتاه است اما خیلی خیلی گویا است . ای طالب رشد جان خودت و  همه ی گلرخانت گوش جان بسپار به این فراز از قرآن کریم و ببین جواب ضمیرت چیست؟    

آيا آنقدر به شما عمر نداده ايم كه متذكر شويد ؟!

أَوَ لَمْ نُعَمِّرْكُم مَّا يَتَذَكَّرُ فِيهِ مَن تَذَكَّرَ وَجَآءَكُمُ النَّذِيرُ فَذُوقُوا فَمَا لِلظَّلِمِينَ مِن نَّصِير (سورة فاطر)37

آیا می دانید سخنرانی خاتم رسولان الهی و دیگر معصومین(سلام الله علیهم اجمعین) چه قدر طول می کشیده است؟

آنان سخنرانی یک ساعتی ندارند پنج  و ده و پانزده دقیقه و بسیار نادر است نیم ساعت سخنرانی کردن آن بزرگواران .

پس ای خداوند توانا و دانا بده ما را هنری و نفسی و تهذیبی و  عملی و...