ابن ابی الحدید چه نوشته است در مورد عایشه و عثمان ؟
94 بازدید
تاریخ ارائه : 12/24/2013 7:58:00 AM
موضوع: ادیان و مذاهب

از عجائب زندگى عایشه تغییر موضع سریع و شدید او درباره «عثمان» است. به گفته ابن ابى الحدیدهر کس در تاریخ و اخبار چیزى نوشته صریحا گفته است عایشه از سرسخت ‏ترین دشمنان عثمان بوده، او نخستین کسى بود که عثمان را «نعثل» نامید. و گفت: «اقتلوا نعثلا قتل اللّه نعثلا، نعثل را بکشید خدا او را بکشد.

نعثل» در لغت به معناى پیرمرد احمق است

و به معناى مرد ریش بلند پرمو، نیز آمده.

و گاه گفته شده «نعثل» یک مرد یهودى ریش بلند بوده و معلوم نیست نامگذارى عثمان به «نعثل»از طرف عایشه روى کدام یک از این معانى است ولى با این حال هنگامى که عایشه شنید مردم بعد از عثمان، على علیه السّلام را برگزیده‏ اند گفت: اگر این حرف صحیح باشد اى کاش آسمان بر زمین فرو ریزد و از همان وقت مى‏ گفت:« قتلوا ابن عفّان مظلوما» عثمان را مظلوم کشتند. سپس با تحریک طلحه و زبیر، به عنوان مطالبه خون عثمان، مردم را به قیام بر ضدّ على علیه السّلام فرا خواند.

 ابن ابى الحدید» مى ‏افزاید:

هنگامى که عایشه تصمیم بر قیام بر ضدّ على علیه السّلام گرفت، مى‏ خواست «امّ سلمه» (یکى از همسران پیامبر صلّى اللّه علیه و آله) را با خود همراه کند، لذا از او دعوت کرد و براى او از مظلومیّت عثمان سخن گفت.«امّ سلمه» در شگفتى فرو رفت و به او گفت: «تا دیروز مردم را بر ضد عثمان مى‏شوراندى و او را «نعثل» مى‏خواندى چطور امروز به خونخواهى او برخاستى با این که موقعیّت على علیه السّلام را در نزد پیامبر صلّى اللّه علیه و آله خوب مى‏دانى اگر فراموش کرده ‏اى یاد آوریت کنم.»

عایشه گفت: «عیبى ندارد». سپس «امّ سلمه» داستانى از زمان پیامبر صلّى اللّه علیه و آله را نقل کرد که نشان مى‏داد پیامبر على علیه السّلام را شایسته خلافت مى‏ دانست.عایشه این ماجرا را تصدیق کرد، امّ سلمه پرسید: «پس چرا مى‏ خواهى با او مبارزه کنى ؟

گفت: «براى اصلاح در میان مردم» مورّخ معروف «طبرى» نیز نقل مى‏کند: هنگامى که عایشه گفت عثمان را مظلوم کشتند و من به خونخواهى عثمان برمى‏ خیزم، کسى به او گفت: به خدا سوگند نخستین کسى که بر عثمان ایراد گرفت تو بودى و تو بودى که مى ‏گفتى: «اقتلوا نعثلا فقد کفر، نعثل را بکشید که کافر شده است عایشه گفت: «آرى، ولى مردم نخست عثمان را توبه دادند و پس از توبه او را کشتند. من قبول دارم که چنین سخنى را درباره او گفتم، ولى الان مى‏  گویم او مظلوم بود و این سخن از سخن اوّل بهتر است»«» شبیه همین معنا را «ابن اثیر» در کتاب «کامل» نقل کرده است.پیام امام ‏شرح‏ تازه‏ وجامع ‏ برنهج ‏البلاغه، ج 3 ، صفحه‏ ى 299-