نکاتی در مورد روز جمعه
101 بازدید
تاریخ ارائه : 11/30/2013 9:14:00 AM
موضوع: علوم حدیث

چرا «روز جمعه» نامیده شده؟ .ابوحمزه نقل نموده که مردى به محضر امام باقر(ع) رسید و عرض کرد: چگونه (و چرا این روز) جمعه نامیده شده؟ حضرت فرمود: «لِاَنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ جَمَعَ فِیها خَلقَهُ لِوَلایَةِ مُحمَّدٍ وَ وصیّهِ فى المِیثاقِ فَسَمَّاهُ یَوْمَ الجُمعةِ لِجَمعهِ فیهِ خَلْقَهُ؛ برای این که خداوند عزیز و جلیل در آن روز خَلْقَش را بر ولایت محمد و وصى او (علی(ع)) در پیمان گرفتن جمع کرد. پس جمعه نامیده شد به خاطر جمع نمودن خداوند مردم را در این روز [بر ولایت محمّد و آل محمد(ص)]؛ یعنى جمعه از جَمْع شدن گرفته شده است».

سید الایام

رسول خدا(ص) فرمود: «اِنَّ (یَوْمَ) الجُمُعَة سیّدُ الاَیّام یُضاعِفُ الله فیه الحَسَناتِ ...؛ حقیقتاً روز جمعه، سرور و آقاى روزها است که در آن (پاداش) حسنات دو چندان می‌شود».

عید مسلمین

امام کاظم(ع) در بخشى از یک حدیث طولانی فرمود: «و امّا الیَوْم الذّى حُمِلَتْ فیه مریم فَهَو یَوْمُ الجُمُعَة للزِوالِ وَ هو الیوْم الذى هبط فیه الروح الامین، وَ لیس لِلْمُسْلِمینَ عِید کان اولى منه، عظَّمهُ الله و عظَّمه محمد(ص) فامرَهَ اَنْ ‌یَجْعَلُه عیداً فَهو یَومُ الجُمْعةِ؛ امّا روزى که (حضرت) مریم (به عیسی(ع)) باردار شد، روز جمعه لحظه زوال بود، و آن همان روزى است که روح الامین (ملک برتر الهی) فرود آمد. و برای مسلمین [بعد از عید غدیر] عیدى برتر از جمعه وجود ندارد. خدا و محمد(ص) آن را بزرگ شمرده‌اند؛ لذا خداوند به پیامبر(ص) دستور داد که آن روز را عید قرار دهد». روز خلقت هستی، خلقت آدم و حوا، و نجات انبیا از گرفتاری‌ها

امام علی(ع) فرمود: نزد رسول خدا بودیم که مردى خدمت حضرت آمد و عرض کرد: پدر و مادرم فدایت اى رسول خدا! به من از (فضیلت) روز جمعه خبر بده. پس رسول خدا گریه کرد و فرمود: از من از روز جمعه پرسیدی؟ عرض کرد: بله. سپس فرمود: تُسَمِّیهِ الملائکةُ فى السّماءِ یَوْمَ المَزیْد، یَوْمَ الجُمعهِ، یَوْمَ خَلقَ الله فیه آدم(ع)، یَوْمَ الجمعهِ نَفَخَ الله فى آدَمَ الروُحَ، یوم الجمعة یَومٌ اَسکَنَ اللهُ فیه آدم الجَنّةَ، یَوْمٌ اَسجَدَ اللهُ ملائکتَةُ لآدم،...؛

روز جمعه نزد ملائک آسمانى به روز «مزید» نامیده می‌شود. روز جمعه روزى است که خدا در آن روز، آدم را آفرید و در او روح دمید. و روزى است که در آن روز آدم را ساکن بهشت نمود و روزى است که خدا، ملائک را بر سجده به آدم امر کرد، و روزی که حوا را براى آدم آفرید و روزى است که خداوند به آتش فرمود: «بر ابراهیم سرد و سلامت باش».

و روز جمعه روزى است که دعای یعقوب (براى فرزندانش) در آن روز مستجاب شد، و روزى است که توبه آدم در آن روز پذیرفته شد و بلا از ایوب دفع شد و روزى که خداوند به جاى اسماعیل ذبح عظیم (قوچ و..) فرستاد و روزى که در آن روز آسمان‌ها و زمین و ما بین آن دو آفریده شد، و روزى است که ترس و هول برپایى قیامت و فزع بزرگ در آن می‌رود روز بر پایى قیامت پیامبر اکرم(ص) فرمود: «تَقُومُ السّاعَةُ یَوْمَ الجُمُعَةِ بَیْنَ صلاةِ الظهر و العَصْرِ؛ قیامت در روز جمعه ما بین نماز ظهر و عصر بر پا می‌شود».