عید غدیر و نظر ابن تیمیه
82 بازدید
تاریخ ارائه : 10/26/2013 10:01:00 AM
موضوع: ادیان و مذاهب

بن تیمیه میگوید :

     عید گرفتن روز غدیر هیچگونه دلیلی ندارد و در بین سلف، چه از اهل بیت و چه از دیگران، کسی آن را جشن نگرفته است.[1]

در طول تاریخ دشمنان و معاندان و متعصبین،هر طور که توانستند با نصب امام علی(ع) و جریان «غدیر» مخالفت کردند.

برخی گفتند:اصلاً واقعه غدیر خم واقع نشده است،زیرا«علی بن ابی طالب»(ع) در یمن بوده است نه غدیرخم.

عده‌ای حدیث رامتواتر دانستند،وگفتند این حدیث ساخته شیعیان است وبسیاری از محققین متذکر این حدیث نشده اند، و بر فرض صحت، ظهور درمحبت دارد.

برخی هم با کمال بی ادبی گفتند، چنین حدیثی دروغ است.احمد امین هم به، صف این متعصبین، و جاهلان پیوسته،و می‌گوید:جریان «غدیر» از گمان شیعه است.و ابن تیمیه نیز اگر گفت دلیلی بر جشن گرفتن روز غدیر وجود ندارد تعجبی ندارد.اما واقعیت این است عید غدیر، یک عید اصیل اسلامی است. چرا که روز هجدهم ذی الحجه را مسلمانان در سه قرن اول، به این عنوان جشن می گرفته اند.

گفتار مقریزی که می گوید: «اولین باری که این عید در اسلام معروف شد، در زمان فرمانروایی معزلدوله علی بن بویه، در عراق بود، وی آن را به سال سیصد و پنجاه و دو هجری، بوجود آورد و از آن پس، شیعیان این روز را عید قرار دادند .[2]غیر صحیح و قابل قبول نیست. زیرا مسعودی گفته است: «فرزندان و شیعیان علی رضی الله عنه، این روز را گرامی می داشتند [3]

و این در حالی است که مسعودی شش سال قبل از تاریخی که مقریزی می گوید، یعنی به سال سیصد و چهل و شش هجری، فوت کرده است. فرات بن ابراهیم از دانشمندان قرن سوم، حدیثی را از امام صادق(ع) روایت می کند که حضرت در آن از آباء طاهرینش - علیهم السلام - نقل می کند: رسول اکرم(ص) فرمود یوم غدیر خم افضل اعیاد امتی...»روز غدیر از بهترین اعیاد امت من است.[4] علامه امینی در کتاب ارزشمند الغدیر، دهها روایت از دهها کتاب مورد وثوق اهل سنت دال بر عید بودن روز غدیر در قرون اول اسلام و اینکه این عید، شایع و معروف بود، جمع آوری و نقل کرده است... کافی است به فصلی از این کتاب مراجعه شود که در آن تبریک و تهنیت شیخین (ابوبکر و عمر) به حضرت علی(ع) را به مناسبت انتصاب او از طرف رسول خدا(ص) به ولایت، ذکر می کند. غیر از منابعی که تهنیت صحابه را بدین مناسبت ذکر کرده اند و علاوه بر منابع بسیاری که بر عید بودن روز غدیر تصریح کرده اند، علامه امینی تبریک شیخین را از شصت منبع معتبر ذکر کرده است. ا[5]

[1] اقتضاء الصراط المستقیم، ص 294.

[2] الخطط مقریزی، ج 1، ص 288

[3] التنبیه و الاشراف، ص 221 و 222.

[4] الغدیر، ج 1، ص 283.

[5] الغدیر / ج 1 / از ص 267 تا ص 289. بزرگداشت ها در اسلام (المواسم و المراسم)، علامه جفعر مرتضی عاملی، ترجمه: محمد سپهری.