آیا خروس تخم می گذارد؟ فقه اسلامی و روایت چه میگوید؟
2155 بازدید
تاریخ ارائه : 10/2/2013 12:36:00 PM
موضوع: فقه و اصول

خروس هایی که تخم گذاشتند؟!

به گزارش جام نیوز؛ یکی از شهروندان اماراتی در دبی با یکی از شبکه های تلویزویونی تماس گرفته و مدعی شد که خروسی دارد که تخم می گذارد.

ابتدا سخنان این شهروند جدی گرفته نشد، اما اصرار او و تماس های مکررش باعث شد که تیمی از تلویزیون "سما دبی"، به منزل این شهروند اماراتی بروند.

تیم تلویزیونی تخم خروس را خود مشاهده کردند اما تشکیک آن ها اصرار بیشتر صاحب خروس را در پی داشت. برای اطمینان بیشتر، تیم تلویزویونی از یک دام پزشک کمک گرفت. او خروس و تخمش را معاینه کرد و در این باره گفت: ''این پدیده ای بسیار نادر است که در آن، اندام های مذکر و مونث به طور همزمان در بدن خروس و یا برخی حیوانات دیگر وجود دارد.''

او درباره این خروس می گوید: این خروس مشخص است که همچون خروس های دیگر نیست، حجمش کوچکتر است و صدایش هم مقداری متفاوت. باشگاه خبرنگاران103

منبع :جام نیوز کد خبر233301 تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۶/۲۱ - ۱۷:۳۶ کلیدواژه ها : خروس | عکس | دبی  فارس پاتوق:

یک مرد روستایی در چین ادعا کرد که خروسش تخم می‌گذاردهوآنگ‌لی» ۴۷ ساله و مالک این خروس، از این پرنده به همراه ۷ مرغ دیگر در مزرعه خانه‌اش در یکی از مناطق روستایی ایالت «آن‌هویی» نگهداری می‌کند.او در توضیح این اتفاق عجیب گفت: در طول فصل زمستان این ۷ مرغ را برای گذران زندگی سربریدم و مصرف کردم و تنها یک خروس برایمان باقی مانده بود اما وقتی به لانه این پرندگان رفتم، داخل لانه یک تخم پیدا کردم. هوآنگ‌ لی گفت: ابتدا تصور کردم فردی با من شوخی کرده است. اما در روز‌های بعد نیز داخل لانه تخم پیدا کردم تا اینکه با چشمان خودم دیدم که این خروس روی تخمی خوابیده است.پس از انتشار این خبر مسئولان محلی این ایالت آزمایش بر روی این خروس را آغاز کردند.لی گفت: دانشمندان در حال آزمایش بر روی این خروس هستند تا متوجه شوند آیا این خروس از ابتدا مرغ بوده ‌است یا خیر

.ودر وب یکی از خبرنگاران آمده بود: يادم مي آيد ، در ايام نوجواني كه راديو تنها رسانه ارتباطي بود ، يك روز در يك مسابقه راديويي ، مجري از شركت كننده اي خواست سريع به اين سوال پاسخ دهد . پرسش اين بود :

يك كپه شن داريم ، يك كپه كاه و يك كپه خاكحال سريعبگو خروس رو كدوميك ازكپه هاتخم مي كنه ؟!

و شركت كننده در پاسخ بيان داشت روي كاه !! و بدين سان بود كه ما هم در همان سن نوجواني در جمع دوستان اين تست هوش شناسي را بيان مي كرديم .

بله ديشب كه در بخش هاي خبري راديو پيام كه هر پانزده دقيقه يكبار هم تكرار مي كرد شنيدم كه :

خروسي در يكي از روستا هاي توابع لارستان مدت جهل روز است

كه تخم مي گذارد !!

بي اختيار ياد آن مسابقه راديويي افتادم . ولي يك پرسش مدام در ذهنم نقش بسته است كه آيا مي شود اين تخم خروس ها را خورد ؟ چون طبيعتآ اين تخم ها حاصل يك ارتباط نا مشروع مي تواند باشد . ولي ندائي به من نهيب مي زند كه اين قدر بدبين نباشم ، اين يك اختلال ژنتيكي است . پس با اين حساب بايد منتظر زايش قاطر ، قوچ و گاو نر هم باشيم !!

آیا می توان درتاریخ نظیری را برای خروس تخم گذار پیدا کرد؟فقه اسلامی چه می گوید؟

در منابع فقهی و روایی، آمده است:شُریحِ قاضی، در حالی که در مجلس قضاوت حضور داشت، ناگهان زنی وارد مجلس شد و گفت: ای قاضی! میان من و دشمنم قضاوت کن. شریح به آن گفت: دشمنت کیست؟ زن گفت: تو هستی! شریح گفت: راهش دهید; او را راه دادند و او وارد مجلس شد. سپس قاضی به او گفت: شکایتت چیست؟ گفت: من، هم آنچه را مردان دارند، دارم و هم آنچه را زنان دارند! شریح گفت: امیرالمؤمنین(ع)[در این گونه موارد] بر اساس مجرای ادرار قضاوت می کند. وی گفت: من با هر دو مجرا ادرار می کنم و از هر دو با هم قطع می شود. شریح گفت: به خداوند سوگند، من چیزی شگفت انگیزتر از این نشنیدم; زن گفت: شگفت انگیزتر از این هم هست، شریح گفت آن چیست؟ گفت: شوهرم با من آمیزش کرده، از او بچّه آوردم، و من نیز با کنیزم آمیزش کردم و او هم از من بچّه آورد! شریح در حالی که به شدّت شگفت زده شده بود، دست بر دست زد، آن گاه امیرمؤمنان(ع)[آمد و شریح گفت: ای امیرمؤمنان! بر من چیزی وارد شده که شگفت آورتر از آن را نشنیدم; سپس داستان آن زن را حکایت کرد. آن گاه امیرمؤمنان(ع)[در این باره از زن پرسید; او در پاسخ گفت: قضیّه از همین قرار است. امیرمؤمنان(ع)[به او فرمود: شوهرت کیست؟ گفت: فلانی; امام کسی را به دنبال او فرستاد و او را فراخواند و فرمود: آیا او را می شناسی؟ گفت: بله، او همسر من است. آن گاه از وی، درباره آنچه آن زن گفته بود، پرسید. مرد گفت: قضیّه همین طور است. امیرمؤمنان(ع)[ به وی فرمود: «تو شجاع تر از کسی هستی که بر شیر سوار می شود; زیرا با این وضعیت به وی نزدیک می شوی!!».

آن گاه امیرمؤمنان فرمود: ای قنبر! این زن را به همراه یک زن دیگر به داخل خانه ای ببر تا دنده های او را بشمارد. شوهر زن گفت: ای امیرمؤمنان! من نه مردی را نسبت به وی امین می دانم و نه زنی را. امیرمؤمنان(ع)[ فرمود: دینار خواجه (که از صالحان کوفه و مورد اعتماد بود) را نزد من بیاورید.

آن حضرت فرمود: ای دینار! به همراه این زن وارد خانه ای شو و او را برهنه کن و به وی دستور بده که لنگی بر خود ببندد و دنده های او را بشمار. دینار این کار را انجام داد، که دنده های او هفده تا بود، نُه تا در سمت راست و هشت تا در سمت چپ; از این رو، امیرمؤمنان(ع)[، لباس، کلاه و کفش مردانه بر تن او کرد و ردایی بر شانه او انداخت و او را جزو مردان به حساب آورد.

شوهر گفت: یا امیرمؤمنان! او دختر عمویم است و از من بچّه دارد، در این حال، شما او را جزو مردان به حساب می آورید؟! حضرت فرمود: من درباره او حکم خدا را صادر کردم; زیرا خدای تعالی «حوّا» را از پهلوی چپ «آدم» آفرید و (از این رو) شمار دنده های مردان ناقص و دنده های زنان کامل است». وسایل الشیعه، المکتبة الاسلامیة، ج ۱۷، ص ۵۷۶، حدیث ۵ و نیز تهذیب الاحکام، دارالکتب الاسلامیة، ج ۹، ص ۳۵۴، حدیث ۵.[1]

علامه مجلسی(ع)[ در ذیل حدیث می گوید: «این روایت در نزد علمای اهل سنت مشهود و در کتاب های ایشان ثبت است. از این روی، شیخ مفید و ابن ادریس از علمای شیعه، علی رغم این که به خبر واحد عمل نمی کنند، به این روایت، که در نزد آنان به عنوان خبر واحد شناخته شده است، عمل کرده اند. علاّمه حلی(ع)[، سند روایت را صحیح دانسته و گفته است: کسانی که این روایت را ضعیف دانسته اند، به سند آن توجه نداشته اند»مجله فقه اهل البیت، شماره ۷، به نقل از روضة المتقین، ج ۱۱، ص ۳۶۴.

یکی از فقهای معاصر می گوید: «از این روایت به دست می آید که یک شخص در تولید مثل، می تواند هم نقش مرد و هم نقش زن را ایفا نماید و من مضمون این روایت را با عدّه ای از پزشکان در میان گذاشتم، آن ها گفتند: در تاریخ پزشکی، چنین چیزی دیده نشده است»محمد مؤمن، کلمات سدیدة فی مسائل جدیدة، (قم، مؤسسة النشر الاسلامی، ۱۴۱۵)، ص ۱۰۷.

[1]وسایل الشیعه، المکتبة الاسلامیة، ج ۱۷، ص ۵۷۶، حدیث ۵و نیز تهذیب الاحکام، دارالکتب الاسلامیة، ج ۹، ص ۳۵۴، حدیث ۵.